Gram altın 400 TL'nin altını gördü

Altın fiyatları, yükselen ABD Hazine tahvili faizleri ve güçlenen dolar ile birlikte sert bir düşüş kaydederek 2021 yılının en düşük seviyesine ulaştı. Gram altın ise 400 TL'nin altını test etti.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Gram altın son olarak 20 Temmuz 2020 tarihinde 400 TL'nin altında işlem görmüştü.

Küresel piyasalarda ons altının yükselişi ve buna aynı dönemde Türk Lirası'nın dolar karşısında değer kaybetmesiyle 6 Kasım 2020 tarihinde 540 TL'nin üzerine çıkarak rekor seviyeyi görmüştü.

Altın fiyatları, ABD Hazine tahvil faizlerinin enflasyon beklentileriyle son bir senedeki en yüksek seviyeye ulaşmasıyla, sert düşüş kaydetti. Gram altında da kritik seviye kırıldı.

Küresel piyasalarda altının gerilemesi ve Dolar/TL 'de sabah saatlerinde görülen yükselişin gevşemesinin etkisiyle gram altında 400 TL'nin altı test edildi.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard’ın salı günü "Bu yıl enflasyonda yükseliş bekliyorum" demesinden sonra ABD 10 yıl vadeli Hazine tahvili faizleri salı günü yüzde 8’e yakın yükselerek 1,32’e ulaştıktan sonra çarşamba günü 1,29 seviyesine geriledi. Bloomberg Dolar Spot Endeksi ise yüzde 1 yükseliş kaydetti.

Kategoriler Altın
Yorumlar