Günün önemli şirket haberleri

Ziraat Yatırım tarafından hazırlanan günün önemli şirket haberlerinde bilanço açıklayan şirketler Arçelik, Şişe Cam, Trakya Cam analizleri yer alırken, ayrıca yarınki Fed kararı öncesi değerlendirmeleryer alıyor.

Abone ol
Abone ol

Ziraat Yatırım Menkul Değerler ( http://www.ziraatyatirim.com.tr ) Tarafından Hazırlanan Sabah Stratejesi Analizi'nde şu bilgilere yer verildi;


"Yarınki Fed kararı ve bugün tekrar başlayacak ABD - Çin ticaret  görüşmeleri öncesinde Asya borsalarında genel olarak alıcılı bir seyir  gözleniyor. ABD borsa endeksleri ise tarihi zirvelerinde kararsız bir  görüntü sergilerlerken, bu sabah vadelilerde yataya yakın hafif  alıcılı bir görüntü var. Öte yandan, Dolar endeksi (DXY) 98  seviyesinin üzerinde dirençli durmaya devam ederken, Gelişmekte Olan Ülke para birimleri yatay.  Birçok risk olayını şimdilik arkada  bırakan yurtiçi piyasalarda ise pozitif ayrışma dün de devam etti. Bu  sabah da TL olumlu ayrışma eğilimini korurken, 5 yıllık CDS'imiz 352  seviyesine kadar gerilemiş durumda. Bu kapsamda, endeks güne alıcılı  bir görüntüyle başlayabilir. Gün içerisinde de alıcılı bir seyir  bekliyoruz.

Yarınki TCMB Enflasyon Raporu ve Fed faiz kararı öncesi USD/TL  kuru, 3 haftanın en düşük seviyelerinde bulunuyor. Yurtdışında bilanço  sezonu ve ticaret temalı haber akışı fiyatlamalarda belirleyici  oluyor. Bugün Apple bilançosunu açıklayacak önemli şirketlerden biri  olurken, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve Ticaret Temsilcisi Robert
Lighthizer, bugün Şanghay'da Çin Başbakan Yardımcısı Liu He ile  yeniden bir araya gelecekler. ABD çekirdek kişisel tüketim harcamaları  fiyat endeksi (Fed'in takip ettiği enflasyon göstergesi) ve Almanya TÜFE günün en önemli verileri. Yurtiçi tarafta ise temmuz ayına  ilişkin ekonomik güven endeksi verisi açıklanacak. Bugün açıklanan  karara göre Japonya Merkez Bankası faizini -%0,1 seviyesinde, 10  yıllık tahvil faizi hedefini yaklaşık %0'da tuttu ve sözlü  yönlendirmede değişikliğe gitmedi. Japonya Merkez Bankası ayrıca  ekonomik yavaşlamanın enflasyon hedeflerinde riski artması durumunda  genişleyici bir tutumdan kaçınmayacaklarını belirtti.
   

Fed'in kritik FOMC toplantısı bugün başlayacak ve karar yarın  akşam açıklanacak. Trump, FOMC faiz toplantısı öncesi Fed'i bir kez  daha eleştirdi. Trump, AB ve Çin'in, faizleri daha da düşüreceğini ve Fed'in, çok düşük enflasyon ortamına karşılık onlara kıyasla  muhtemelen daha az faiz indirimi yapacağını ifade etti.

ABD ve Fransa arasında ise bir ticaret gerilimi sürecinin  başladığı görülmekte. Trump, Fransa'nın, aralarında ABD'li firmaların  da olduğu büyük teknoloji şirketlerine yeni vergi uygulanması kararına  yönelik olarak, Fransa'ya kısa süre içinde karşılık vereceklerini  belirtti.

Bugün TSİ 15.30'da ABD'de haziran ayına ilişkin çekirdek PCE  deflatör verileri de açıklanacak. Yıllık bazda çekirdek PCE  deflatörün, mayıstaki %1,6 seviyesinden hafif toparlanarak haziranda %1,7 seviyesine yükselmesi beklenmekte.

TSİ 17'de ABD'de haziran ayına ilişkin mevcut konut satışları  verisi açıklanacak. TSİ 17'de ise ABD'de temmuz ayına ilişkin Conference Board Tüketici Güveni Endeksi verisi açıklanacak. Endeks,  haziranda 121,5 seviyesinde gerçekleşmişti. Endeks, bu yıl içerisinde  en yüksek seviyeleri, şubatta 131,4 ve mayısta 131,3 seviyeleriyle  görmüştü. Endeksin, temmuzda ise hafif yükselişle 125 seviyesinde  gerçekleşmesi beklenmekte.

TSİ 15'de Almanya'da temmuz ayına ilişkin TÜFE verisi açıklanacak. Yıllık bazda TÜFE'nin, temmuzda düşüşünü sürdürerek %1,5 seviyesine  gerilemesi ve ECB'nin yaklaşık %2 seviyesindeki enflasyon hedefinin  altındaki zayıf seyrini sürdürmesi beklenmekte.

Yurtiçi tarafta ise TSİ 10'da temmuz ayına ilişkin ekonomik güven  endeksi verisi açıklanacak. Endeks, nisanda 84,7 seviyesindeyken,  mayısta %8,5 oranında azalmayla 77,5 seviyesine gerileyerek son 7 ayın  en düşük seviyesinde gerçekleşmişti. Haziran ayında ise yeniden  toparlanmaya başlayan endeks, 83,4 seviyesine yükselmişti. Temmuz  ayında tüketici ve reel kesim güven endeksinde hafif bir düşüş  gözlemlemiştik, dolayısıyla endeksteki yükseliş sınırlı kalabilir.

ŞİRKET HABERLERİ

Arçelik (ARCLK, Sınırlı Negatif): 2019'un 2. çeyrek finansallarına  göre şirketin ana ortaklık net dönem karı geçen sene aynı döneme göre %52,3 artışla 219,1mn TL olmuş ve 240mn TL'lik piyasa beklentisinin  bir miktar altında gerçekleşmiştir. Şirket'in 2Ç2019 satış gelirleri  bir önceki yılın aynı dönemine göre %29,4 artışla 8.428mn TL olmuştur.

Satışların %34,7'sini oluşturan yurtiçi satışlar %23,9 oranında artış  kaydederken, yurtdışı satışlar %32,6 oranında yükselmiştir. %32,6'lık  yurtdışı satışlardaki artışın 25,9 puanı kur etkisinden  kaynaklanmıştır. Satışların maliyeti gelirlerdeki artıştan hafif daha  düşük %27,5 oranında artış kaydetmiştir. Buna bağlı olarak brüt kar %33,9 artışla 2.643mn TL olurken, brüt kar marjı 1,1 puan artışla %31,4 olarak gerçekleşmiştir. Operasyonel giderler ise %25,6 artışla
1.993mn TL olmuştur. Diğer faaliyetlerden gelirler 2Ç2018'e göre 207mn TL azalışla 14mn TL'yi göstermiştir. Bu gelişmeler neticesinde  faaliyet karı %9,4 artışla 663,8mn TL olurken, faaliyet karı marjı ise 1,4 puan azalışla %7,9'a gerilemiştir. 2Ç2019 FAVÖK'ü %54 artışla 893mn TL'yi göstermiştir. FAVÖK marjı ise 1,7 puan artışla %10,6  olmuştur. Yatırım faaliyetlerinden giderler ile özkaynak yöntemiyle  değerlenen yatırımlarından karlarından paylar toplam 1,2mn TL olurken  geçen sene aynı dönemde bu 2 kalemden 26,6mn TL gelir kaydedilmişti.

Finansman tarafında ise şirket geçen sene 2. çeyrekte 444,1mn TL net  finansman gideri kaydederken bu sene 2. çeyrekte net 363,4mn TL  finansman gideri kaydetmiştir. 2Ç2019 vergi gideri 69,6mn TL olmuştur.

Ana ortaklık net dönem karı ise geçen sene 2. çeyreğe göre %52,3  artarak 219,1mn TL'ye yükselmiştir. Tüm bunlara bağlı olarak şirketin  ana ortaklık karı üstünden hesaplanan net kar marjı geçen sene aynı  çeyreğe göre 0,4 puan yükselerek %2,6 olmuştur.

İkinci çeyrek kar rakamı ile birlikte Şirket'in Ocak-Haziran  dönemi ana ortaklık net dönem karı bir önceki yılın aynı döneminde  göre %38,6 oranında artarak 444,5mn TL'ye yükselmiştir.
Arçelik 2019 2. çeyrek sonuçları ardından 2019 yılı beklentilerini  güncellemiştir. Buna göre %25-30 olan ciro artış beklentisi %20-25  bandına, %11,5 olan FAVÖK marjı beklentisi ise %10,5'e çekilmiştir. Adet olarak ise, şirket uluslararası beyaz eşya satışlarında %2 büyüme  beklentisini korurken, yurtiçi pazarda %10 daralma beklentisini %15'e  yükseltmiştir.
   

Şişe Cam (SISE, Nötr):  Şirket'in 2Ç2019'daki ana ortaklık net  dönem karı bir önceki yılın ikinci çeyreğine göre %26 oranında  azalarak 479,8mn TL'ye gerilerken, net dönem karı piyasa beklentisi  olan 454mn TL'nin hafif üzerinde gerçekleşmiştir. Şirket'in satış  gelirleri 2Ç2019'da yıllık %27 oranında artarak 4.695mn TL'ye  çıkarken, brüt karı aynı dönemde %25 oranında artarak 2Ç2019'da 1.518mn TL'ye yükselmiştir. Diğer yandan, net finansman giderlerinde
132,6mn TL artış görülen Şirket'in, net yatırım gelirlerinde 232,6mn TL düşüş görülmüştür. Şirket'in 2Ç2019'daki net ve brüt kar marjı  sırasıyla %10,2 ve %32,3 olarak gerçekleşmiştir. Geçen yılın aynı  döneminde bu oranlar sırasıyla %17,6 ve %33,0 idi. Son olarak, ikinci  çeyrek net karı ile birlikte Şirket'in 2019 yılının ilk yarısındaki  ana ortaklık net dönem karı geçen yılın aynı dönemine göre %11  oranında azalarak 928,1mn TL'ye gerilemiştir.

Trakya Cam (TRKCM, Nötr):  Şirket'in 2Ç2019'daki ana ortaklık net  dönem karı bir önceki yılın ikinci çeyreğine göre %41 oranında  gerileyerek 171,2mn TL olmuştur. Piyasa beklentisi Şirket'in bu  çeyrekte 161mn TL kar elde edebileceği yönündeydi. Şirket'in satış  gelirleri 2Ç2019'da yıllık %31 oranında artarak 1.731mn TL'ye  çıkarken, brüt karı aynı dönemde %20 oranında artarak 2Ç2019'da 538,6mn TL'ye yükselmiştir. Şirket'in 2Ç2019'daki net ve brüt kar  marjı ise sırasıyla %9,9 ve %31,1 olarak gerçekleşmiştir. Geçen yılın  aynı döneminde bu oranlar sırasıyla %22,0 ve %33,8 idi. Öte yandan,  net finansman giderlerinde 32,7mn TL azalma görülen Şirket'in, net  yatırım gelirlerinde 142mn TL düşüş görülmüş ve bu durum kardaki  düşüşte ana etken olmuştur. Son olarak, ikinci çeyrek net karı ile  birlikte Şirket'in 2019 yılının ilk yarısındaki ana ortaklık net dönem  karı geçen yılın aynı dönemine göre %36 oranında azalarak 320,5mn TL'ye gerilemiştir.

TAV Havalimanları Holding (TAVHL, Nötr): Şirket'in ana ortağı Fransız havalimanı işletmecisi ADP, Bulgaristan'ın en büyük havalimanı  olan Sofya Havalimanı'nın işletme hakkını 35 yıl süreyle varlık  yönetim şirketi Meridiam önderliğindeki konsorsiyuma veren ihaleye  itiraz etti.

SEKTÖR HABERLERİ

İlaç Sektörü: Sağlık Bakanlığı'nın 'yerli üretim' teşviki sonuç  verdi, yabancı ilaç firmaları Türkiye'de yatırım yarışına girdi. Bazı  firmalar direkt kendi tesisini kurarken, bazıları ise ilaçlarını  üretmek için yerli firmalarla anlaşma yapmayı tercih ediyor. Dünyanın  en büyük ilaç şirketlerinden biri olan Novartis, Kurtköy tesislerinde  üreteceği iki yeni ilacı ağustos ayında piyasaya sunmaya hazırlanıyor.

ABD'li Gilead Sciences mayıs ayında Pharmactive İlaç ile yerli üretim  anlaşması imzalayarak hepatit ve HIV alanlarındaki hayat kurtaran  stratejik ilaçları Türkiye'de üretme kararı aldı. Ortadoğu ve Kuzey Afrika'nın (MENA) en büyük biyoteknolojik ilaç firmalarından CinnaGen
İlaç da haziran ayında biyoteknoloji alanında 100 milyon dolarlık bir  fabrika yatırımı yaptı, Türk ortaklı bir 'Greenfield Yatırım' için de  hazırlık yapıyor.  Fransız ilaç şirketi Sanofi ise Türk şirketi Birgi Mefar ile antibiyotik üretmek için bugün imzaları atıyor. Kaynak: Dünya

Tarım: Geçtiğimiz yıl da kuraklık nedeniyle ürünlerin hasar  gördüğü Avrupa'da bu yıl kuraklığın daha ciddi boyutta olduğu uyarısı  yapılıyor. Kıtanın çoğu bölgesinde yağışlar haziran ayında mevsim  normallerinin yüzde 0-80'inden az bir seviyeye inerken, bu ay  neredeyse hiç yağış meydana gelmedi. Bu da çiftçiler ve tarım sektörü  için ciddi bir krizi tetikleyebilir. Avrupa sebze ve meyve  işlemecileri birliği Profel, 2019 yılını kendi sektörleri açısından  zor bir yıl olarak niteleyen bir açıklama yaptı. Avrupa Komisyonu da  tarım sektörüne yönelik yılsonunda yapılması planlanan bazı ödemelerin  öne çekilmesini gündemine aldı.

AB'de tarımsal üretim zarar göreceği endişesi fiyatlara yansımaya  başladı. Uluslararası piyasalarda buğday, mısır ve şekerin fiyatı son  hafta içinde belirgin bir yükseliş içinde. CBOT'da buğdayın fiyatı  geçtiğimiz söz konusu döneminde 4,87 dolar/buşel seviyesinden 5.03  dolara çıkarken, mısır fiyatları 4.26 dolardan 4,30 dolara çıktı. Şeker fiyatları 11,56 dolar/lb düzeyinden 12,5 dolara yükselirken, Londra'da beyaz şekerin vadeli fiyatı 315 dolar/tondan 323 dolara  yükseldi. Analistler, Avrupa'daki büyük üreticilerin bu yıla ilişkin  üretim beklentilerini aşağı doğru revize etmeleri halinde tarımsal  emtia fiyatlarında çıkışın süreceğini belirtiyorlar. Kaynak: Dünya

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Denizbank (DENIZ): Banka'nın 2Ç2019'daki net dönem karı bir önceki  çeyreğe göre %37 oranında gerileyerek 308mn TL olarak gerçekleşti. İkinci çeyrek karı ile birlikte Banka'nın bu yılın ilk yarısındaki net  dönem karı ise yıllık olarak %39 oranında düşerek 800,3mn TL olmuştur.

Gersan Elektrik Ticaret ve Sanayi (GEREL): 29.07.2019 tarihinde Gersan Elektrik Ticaret ve Sanayi A.Ş. ("GEREL") payları ileilgili  olarak 2,27-2,29 fiyat aralığından 500.000 adet satış işlemi şirketçe  gerçekleştirilmiştir. Bu işlemler neticesinde Gersan Elektrik Ticaret  ve Sanayi A.Ş. ("GEREL") hisselerinin adedi 372.234,38 lota ve Gersan Elektrik Ticaret ve Sanayi A.Ş. ("GEREL") sermayesindeki payı 29.07.2019 tarihi itibariyle %0,0046 olmuştur.

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %21,40 seviyesinden %20,87  seviyesine geriledi. Merkez Bankası piyasayı toplamda 65,5 milyar TL  ile 58 milyar TL'si haftalık repo ihalesinden karşılanacak şekilde  fonladı.Geri kalan 7,5 milyar TL ise %18,75 seviyesinden piyasa yapıcı  bankalara kullandırıldı.

ABD 10 yıllıkların faizi, Fed toplantısı ve ABD ve Çin arasındaki  ticaret görüşmeleri öncesi anlamlı bir değişim göstermezken dün %2,05-%2,07 bandında hareketin ardından, bugün sabah saatlerinde %2,06'larda seyrediyor.

Yurtiçi tahvil piyasasında, önümüzdeki dönemde TCMB'nin faizlerde  kademeli düşüş gerçekleştirebileceği beklentisinin artması, Türkiye CDS primindeki ılımlı seyir ve TL'deki değer kazancıyla birlikte  günlük bazda verim eğrisinin tüm vadelerinde kısmi düşüşler gözlendi.
Bu kapsamda, 2 yıllık gösterge kağıdın faizi günlük bazda 25 baz  puanlık düşüşle %16,10 seviyesine gerilerken, 5 yıllık gösterge  kağıdın faizi günlük bazda 1 baz puanlık düşüşle %15,71 seviyesine  geriledi. 10 yıllık gösterge kağıdın faizi ise günlük bazda 6 baz  puanlık düşüşle %15,41 seviyesine geriledi."

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar