Günün önemli şirket haberlerinde neler var?

Ziraat Yatırım tarafından hazırlanan günün önemli şirket haberleri... Emlak Konut GYO (EKGYO, Nötr): Şirket 2 yıl vadeli 220mn TL kredi kullanmıştır.

Abone ol
Abone ol

Emlak Konut GYO (EKGYO, Nötr): Şirket 2 yıl vadeli 220mn TL kredi kullanmıştır.

Gübre Fabrikaları (GUBRF, Nötr): Petrol-İş Sendikası 22.05.2019 tarihli kararı ile; Gübretaş ile devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması durumunda 19.06.2019 tarihinden itibaren grev uygulanmasına karar vermiştir.

İttifak Holding (ITTFH, Sınırlı Pozitif): Bankalar ile başlatılan yapılandırma çalışmaları neticesinde kısa vadeli borçların uzun vadeye getirilmesi amacı ile 5,152,656.14 Euro, 239,159,693.22 TL tutarlı krediler 12 ay ödemesiz dönem toplam 60 ay vadeli olarak yapılandırılmıştır.

Türk Hava Yolları (THYAO, Nötr): Türk Hava Yolları 31 Ocak 2017'de durdurduğu Japonya'nın Osaka şehrine seferlere yeniden başlıyor. THY'nin İstanbul-Osaka hattında seferlere 14 Nisan 2020 tarihinde 4 frekansla başlayacağı açıklandı. Osaka hattında seferlerin 8 Haziran 2020 tarihinden sonra 5 frekans olarak yapılacağı öğrenildi.

SEKTÖR HABERLERİ

Beyaz Eşya: TÜRKBESD verilerine göre beyaz eşya iç satışı Nisan ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre %7 azalarak 620.333'e geriledi. Verilere göre beyaz eşya iş satışı Ocak-Nisan döneminde %10 düşüşle 2,13mn birime geriledi. Açıklanan verilere göre beyaz eşya üretimi aynı dönemde %1 artarak 2,36mn adet oldu. Beyaz eşya ihracatı Nisan'da %4 artarak 1,66mn birim seviyesine yükseldi. İthalat yıllık %39 azalarak 50.443 adet oldu. Kaynak: Bloomberg

Otomotiv: Yerli otomobilde iş takviminin planlandığı gibi yürüdüğünü belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, iki boyutlu çizimlerin bittiğini, üç boyutlu çizimlere geçildiğini belirterek, "2019'un sonunda ilk ön prototipi göreceğiz" dedi. Kaynak: Hürriyet

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Akdeniz Güvenlik (AKGUV): Şirket, %50 oranında Bağlı Ortaklığı Mai Otomotiv ve Teknoloji Savunma ve Sanayi Dış Ticaret A.Ş. ile Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek BR 7 koruma seviyesine sahip otobüs prototipinin üretimini tamamlamıştır. BR 7 koruma seviyesi sayesinde zırh delici mermilere karşı mukavemet sağlanmaktadır. Prototipimizin 2019 Temmuz ayında lansmanının yapılması planlanmaktadır.

Halk GYO (HLGYO, Nötr): Şirket ana ortağı Türkiye Halk Bankası A.Ş.'ye 15.04.2015 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde 10 yıl süreli kiralanmış ve mevcut sözleşmede yıllık kira artış oranı (ÜFE+TÜFE)/2 olan, Kocaeli Şekerpınar'daki Blok ile ilgili olarak; Yönetim Kurulunun almış olduğu karar doğrultusunda, 01.05.2019 - 30.04.2020 kira dönemi ile sınırlı olmak üzere; 12 ay boyunca aylık kira bedelinin, bir önceki dönem kira bedeline göre %15 oranında artış uygulanarak, 665.869,22 TL olarak belirlenmesi hususunda ek protokol sözleşmesi imzalanmıştır.

Işıklar Holding (IEYHO, Nötr): Sermayesinin tamamı Şirketie ait olacak Malta'da Işıklar Coin Malta Co unvanı ile kurulmasına karar verilen şirketin, Malta yerine Bulgaristan'da ISIKLAR COIN BULGARIA LTD unvanı ile kurulmasına karar verilmiştir.

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar