Halkbank HALKB hisse yorumu ve teknik analizi

Ziraat Yatırım, piyasa beklentisine paralel son çeyrek rakamları açıklayan Halkbank hissesinde hedef fiyatını 7,50 TL'ye çekerken, 'AL' tavsiyesini koruduğunu belirtti...

Abone ol
Abone ol

Ayrıntılar şu şekilde:

"Halkbank'ın 2020 yılının dördüncü çeyreğindeki net dönem karı bir  önceki çeyreğe göre %61,9 oranında artarak 509,9mn TL'ye yükselmiş ve  hem bizim beklentimiz olan 522mn TL hem de piyasa beklentisi olan 492mn TL'ye yakın gerçekleşmiştir.

Banka'nın geçen yılın dördüncü  çeyreğindeki net dönem karı 796,6mn TL idi.

Dördüncü çeyrek kar rakamıyla birlikte Halkbank'ın 2020 yılı net  dönem karı bir önceki yıla göre %51,1 oranında artarak 2.600mn TL'ye  yükselmiştir.

TÜFE endeksli tahvillerinden elde edilen ek 2.174mn TL katkıya  karşın, kredi - mevduat makasındaki sert daralma nedeniyle net faiz  gelirleri çeyreksel bazda %55,4 oranında gerileyerek 2,5 milyar TL  olmuştur.

Normalleşme ile birlikte bir önceki çeyrekteki yüksek oranda  büyüme kaydeden net ücret ve komisyon gelirleri de bu çeyrekte %5,7  oranında azalarak 655mn TL'ye gerilemiş ve karı baskılamıştır. Tek  seferlik giderlerle birlikte Banka'nın operasyonel giderleri %14,3  oranında artarak 2,1 milyar TL'ye yükselmiş ve çekirdek gelirler  dışında karın görece düşük gelmesinde önemli bir faktör olmuştur.

Öte  yandan, swap giderlerindeki (184mn TL'den 234mn TL'ye) artışa karşın,  açık pozisyonların kapatılması ve kurlardaki gerilemeyle birlikte Banka bir önceki çeyrekteki 3,22 milyar TL ticari zarardan bu çeyrekte 351mn TL ticari kara geçmiştir. Karşılıklarda normalleşmenin  başlamasının ardından, bu çeyrekte karşılık giderleri 1-2 grup ve  temerrüt karşılıklardaki azalışla toplam karşılıklar %26 oranında  gerileyerek 1 milyar TL'ye inmiş ve dönem karını desteklemiştir.

Banka'nın çeyreksel ortalama özsermaye karlılığı, düşük karlılığa  bağlı olarak tek hanede kalırken, Banka 2020 yılını %6,9 özsermaye  karlılığı ve %0,5 aktif karlılık ile tamamlamıştır. Net faiz marjı ise (swap gideri hariç), kredi mevduat makasındaki sert daralmanın  etkisiyle bu çeyrekte önemli bir daralma kaydederken, Banka yılı %3,35  net faiz marjı ile tamamlamıştır.

Halkbank'ın hedef hisse fiyatını,  tahminlerde yapmış olduğumuz  değişiklikler ve piyasa çarpanındaki güncellemeye bağlı olarak 8,80TL'den 7,50TL'ye çekiyoruz. Hedef hisse fiyatını aşağı yönlü  güncellememize karşın güncellenmiş hedef hisse fiyatına göre %28,5  oranında iskontolu işlem gören Halkbank için daha önceki "AL"  önerimizi ise koruyoruz."

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar