Hedef fiyatını düşürdü, ‘AL’ verdi

Halk Yatırım, Bagfas için hedef fiyatını 23,90 TL'den 20,00 TL'ye indirirken, 'AL' tavsiyesini korudu. Raporda, ‘Beklentimizin altında gerçekleşen sonuçlara rağmen vergi finansalları sonrasında endekse  relatif %9 negatif ayrışması nedeniyle son çeyrek finansallarının  hisse performansına etkisinin sınırlı negatif olabileceğini  düşünüyoruz’ denildi.

Abone ol
Abone ol

Konu ile ilgili raporda şu değerlendirme  yapıldı:

"Beklentimizin aksine gelen net zarar. Bagfaş yılın son  çeyreğinde, beklentimiz olan 29,4 milyon TL net karın aksine 8,4  milyon TL net zarar açıkladı. Beklentimiz altında gerçekleşen satış  hacmi ve operasyonel karlılık beklentimizin aksine gelen net zararda  etkili oldu.

Satış gelirleri yıllık bazda güçlü artış kaydetti. Son çeyrekte  net satış gelirleri, beklentimiz olan 245 milyon TL’nin %18,4 altında,  yıllık bazda %183,7 artışla 200 milyon TL seviyesinde gerçekleşti.

Beklentimizin altında gelen satış gelirlerinde, zayıf gerçekleşen  satış hacmi etkili oldu. Yurt içi ve yurt dışı satış gelirleri, yıllık  bazda sırasıyla %206,7 ve %148,1 artışlar kaydetti. Tonaj tarafında  ise, ihraç edilen gübre satışları yıllık %166 artışla 96 bin tona,  yurt içi gübre satışları da yıllık %416 artışla 85 bin ton seviyesine  yükseldi. 3Ç19’da CAN üretimi 138,6 bin ton seviyesinde  gerçekleşirken, kapasite kullanım oranı %84 seviyesinde gerçekleşti.

Brüt kar marjındaki iyileşme FAVÖK marjını destekledi. Geçen yılın  aynı döneminde 6,1 milyon TL seviyesinde gerçekleşen FAVÖK 4Ç19’da  beklentimiz olan 40,0 milyon TL’nin altında, yıllık bazda %314,0 artış  ile 25,3 milyon TL seviyesinde gerçekleşirken, FAVÖK marjı %12,6  seviyesinde gerçekleşti. Yıllık bazda 7,6 puan iyileşme göstererek 4Ç19’da %9,2 seviyesine yükselen brüt kar marjı ve yıllık bazda 5,5  puan azalışla %3,5 seviyesine gerileyen faaliyet giderleri/satışlar  rasyosu FAVÖK marjını destekledi.

Kur farkı gideri net zararı artırdı. Geçen yılın aynı döneminde  ağırlıklı kur farkı gelirinin desteğiyle 77,4 milyon TL seviyesinde  gerçekleşen net finansman gelirinin aksine 4Ç19’da kur farkı  giderlerinin etkisiyle 54,4 milyon TL seviyesinde gerçekleşen net  finansman gideri net zararı artırdı. Bununla birlikte geçen yılın aynı  dönemine kıyasla 10 milyon TL azalmasına karşılık 44,8 milyon TL  seviyesinde gerçekleşen ertelenmiş vergi geliri net zararı azalttı.

Tavsiyemizi AL olarak sürdürüyoruz. Beklentimizin altında gerçekleşen sonuçlara rağmen vergi finansalları sonrasında endekse  relatif %9 negatif ayrışması nedeniyle son çeyrek finansallarının  hisse performansına etkisinin sınırlı negatif olabileceğini  düşünüyoruz.

Beklentimizin altında gerçekleşen sonuçların ardından 2020 FAVÖK ve net kar tahminimizi sırasıyla %6 ve %9 aşağı yönlü  revize ediyoruz. Tahminlerimizde yaptığımız aşağı yönlü revizyonlar,  güncellediğimiz net borç ve benzer şirket modelimizi güncellememiz  sonucunda, Bagfaş için 23,90 TL seviyesindeki 12-aylık hedef  fiyatımızı 20,00 TL’ye indiriyor, %25 getiri potansiyeli doğrultusunda AL tavsiyemizi sürdürüyoruz.

2020 yılı tahminlerimize göre BAGFS 5,9x FD/FAVÖK ile 3 yıllık ortalaması olan 8,5x’e %31, benzer şirket çarpanları medyanı olan 7,4x’e göre %21 iskontolu işlem görüyor."

 

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar