Hissede AL tavsiyesi verdi

İş Yatırım, üçüncü çeyrek sonuçlarını açıklayan ve piyasa beklentilerine paralel sonuç açıklayan Anadolu Efes için 25,1 TL hedef fiyat ile AL tavsiyesini sürdürdü.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

İş Yatırım'ın konu ile ilgili raporunda şu değerlendirme yapıldı:

"Anadolu Efes Kapanış (TL) : 21.28 - Hedef Fiyat (TL) : 25.1 - Piyasa Deg.(TL) :
12600 - 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 4.72

Anadolu Efes 3Ç20 Finansal Sonuçları Bira grubunun operasyonel sonuçları beklentilere paralel ancak net karı beklentilerin gerisinde kaldı: Anadolu Efes 3Ç20’de 460mn TL net kar elde etti.

Net kar geçtiğimiz yıl aynı dönem yatırımlardan elde edilen tek seferlik gelirin olmaması ve öz sermaye yöntemi ile konsolide olan iştiraki Anadolu Etap’ın uzun vadeli döviz borçlarından kaynaklanan kur farkı zararları nedeniyle yıllık bazda %21 daralma gösterdi. Daralmaya rağmen, net kar piyasa beklentisin %8 üzerinde gerçekleşti (İş Yatırım:540mn TL, piyasa: 427mn TL).

Ancak net kardaki sapma dün sonuçlarını açıklayan Coca-Cola’nın beklentileri aşan kar katkısından kaynaklandı. Bira grubu operasyonel sonuçlarının büyük ölçüde piyasa beklentilerine paralel olduğunu söyleyebiliriz ancak bira grubu net karı Anadolu Etap’ın net zarar katkısı nedeniyle beklentilerin altında kaldı.

Şirket’in konsolide satışları yıllık bazda %24 artış göstererek 8,7 milyar TL gerçekleşirken beklentilerin hafif üzerinde gerçekleşti. Büyüme hacimlerde %2,5 artış, Türkiye fiyat artışları ve uluslararası operasyonların kur çevrim farklarından kaynaklandı. Konsolide FAVÖK maliyet tarafında tasarrufların olumlu etkisi ile yıllık bazda %48 artış göstererek 2,1 milyar TL’ye yükselirken piyasa beklentisinin %10 üzerinde gerçekleşti

(İş Yatırım: 2 milyar TL, piyasa: 1,9milyar TL). Bira grubu gelirleri, hacimlerde yıllık bazda yaşanan %4,4 büyüme, fiyat artışları ve yurt dışı operasyonların kur çevrim farkları sayesinde %18 artış göstererek 3,8 milyar TL’ye yükseldi. Bira grubu FAVÖK’ü maliyet tarafında sağlanan tasarruflar sayesinde yıllık bazda %26 yükselerek 682mn TL’ye ulaştı.
FAVÖK marjı yaklaşık 110 baz puan iyileşerek %18,1’e yükseldi.

Yönetim, ilk 9 ay sonuçlarında %1,5 hacim büyümesi olmasına rağmen COVİD’le alakalı kısıtların geri dönebileceğini göz önünde bulundurarak muhafazakar bir şekilde bira grubu hacim beklentilerini orta-tek haneli daralma olarak sabit tuttu.

Yorum: Bira grubu operasyonel sonuçları beklentilere paralel gerçekleşirken, net kar öz sermaye yöntemi ile konsolide olan iştiraklerin yüksek zararları nedeniyle beklentilerin altında kaldı.

Hedef değerimiz 25,1 TL’ye %18 getiri potansiyeli sunan hisse için AL tavsiyemizi devam ettiriyoruz. 5.3x 2021 FD/FAVÖK çarpanı ile işlem gören hisse benzerlerine oranla %55 iskontolu işlem görmektedir. Son iki yıllık ortalama iskontosu %40’a kıyasala cazip olduğunu düşünüyoruz."

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar