Hisseyi 'ucuz' ve 'sağlam' buldu

Gedik Yatırım, Arçelik için hisse hedef fiyatını 42,36 TL, tavsiyesini 'AL' olarak belirledi. Raporda, 'İNA analiziyle hesapladığımız hedef değer hisse başına TL42,36'dır ve %34 yükseliş potansiyeline işaret etmektedir.' denildi.

Abone ol
Abone ol

Gedik Yatırım konu ile ilgili raporunda şu değerlendirme yapıldı:

  "Arçelik (ARCLK)
  "Öneri: Al
   "Son Kapanış: 31,56
   "Hedef Fiyat: 42,36
   "Potansiyel Getiri: %34

Ucuz ve Sağlam

Arçelik Avrupa'nın ikinci büyük beyaz eşya şirketidir ve Türkiye'de beyaz eşya pazarında yaklaşık %50 ve TV pazarında yaklaşık %27 payla lider konumdadır.

Bir Koç Grubu şirketi olan Arçelik, ürün  ve servislerini 130'un üzerinde ülkede satmakta ve gelirlerinin  yaklaşık %65'ini yurt dışından elde etmektedir.

Şirket, Arctic  markasıyla Romanya'da, Defy markasıyla Güney Afrika'da ve Dawlance  markasıyla Pakistan'da pazar lideri konumundadır. Şirket, Beko  markasıyla Avrupa solo beyaz eşya pazarının ve Doğu Avrupa, İngiltere  ve Polonya beyaz eşya pazarlarının lideridir.

Şirketin gelirlerinin önümüzdeki üç yıllık süreçte ortalama %16  büyümesini beklemekteyiz. 2020 yılında gelirlerini %28 artıran  şirketin, 2021'de %22 artışla TL49,8 milyar net satış gelirine  ulaşabileceğini tahmin etmekteyiz (Arçelik'in 2021 öngörüsü: yaklaşık
%20 büyüme).

Önümüzdeki üç yıllık süreçte de net satış gelirlerinin  ortalama olarak %16 artabileceğini öngörmekteyiz. Tahmin ve  değerlememiz, Japon Hitachi'nin satın alınması gibi henüz  tamamlanmamış inorganik büyüme fırsatlarını içermemektedir.

Artış trendinde olan hammadde fiyatlarının şirketin marjlarını  özellikle 2Ç21'den itibaren baskı altına alabileceğini düşünmekteyiz.

2021'de şirketin FAVÖK marjının yaklaşık olarak %1,5 daralarak %11  seviyesinde gerçekleşebileceğini (Arçelik'in 2021 öngörüsü: yaklaşık %11) ve FAVÖK'ün yıllık %9 artışla TL5,5 milyar olabileceğini  öngörmekteyiz. %11'lik FAVÖK marjının uzun vadede sürdürülebilir  olduğu kanaatindeyiz ve üç yıllık süreçte ortalama FAVÖK artışının %11  seviyesinde olabileceğini öngörmekteyiz.

İNA analiziyle hesapladığımız hedef değer hisse başına TL42,36'dır ve %34 yükseliş potansiyeline işaret etmektedir. 10 yıllık tahmin  süresi için %16 risksiz faiz oranı, %5,5 hisse senedi risk primi ve %17 seviyesindeki sermaye maliyeti varsayımlarıyla ulaştığımız
TL 42,36'lik hedef değer, 2021 ve 2022 yılları için sırasıyla 6,3x ve 5,3x FD/FAVÖK ve 10,8x ve 9,3x F/K çarpanlarına denk gelmektedir.

Bu  zımni çarpanlar da şirketin kendi tarihsel çarpanlarına ve global  benzer şirketlerin çarpanlarına kıyasla iskontoludur.

Değerleme ile ilgili risk teşkil edebilecek hususlar:

1) Hammadde  fiyatlarındaki (metal, plastik) artış trendinin devam etmesi ve  şirketin bu artışları ürün fiyatlarına yansıtamaması

2) Koronavirüs  nedeniyle tedarik ve üretim kayıpları yaşanması ve/veya talebin  olumsuz etkilenmesi

3) Türkiye'de ve global ekonomilerde daralma  yaşanması ve dayanıklı tüketim ürünlerine olan talebin gerilemesi

4) Arçelik'in faaliyet gösterdiği önemli ülkelerdeki para birimlerinin  zayıflaması

5) Arçelik'in faaliyet gösterdiği pazarlarda ciddi  kapasite yatırımları yapılması ve rekabetin artması."

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar