İki Fed yetkilisi hisselerini satma kararı aldı

Boston ve Dallas Fed başkanları, geçen yılki sermaye piyasaların işlemlerinden dolayı ortaya çıkan etik endişeleri gidermek için 30 Eylül’e kadar bireysel hisse senedi varlıklarının tümünü satacaklarını duyurdu.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

ABD finans kamuoyu iki Fed yetkilisinin bireysel portföylerine yönelik aldığı kararı konuşuyor.

Boston Fed Başkanı Eric Rosengren ve Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan merkez bankasının ABD ekonomisini Kovid-19’a karşı korumak için güçlü adımlar attığı bir yıllık dönemde bazı yatırımlarda aktif işlemler yaptıklarını gösteren son finansal beyan belgelerinin ardından, bireysel portföylerindeki hisse senedi varlıklarının tamamını Eylül sonuna kadar elden çıkaracaklarını duyurdu.

İki başkan duyuruyu birbirinin neredeyse aynı açıklama metinleri ile yaptı.

Her iki başkan, çeşitlendirilmiş endeks fonlarındaki satışlardan elde ettikleri geliri yatırdıklarını ya da bunları nakitte tuttuklarını kaydetti.

Rosengren açıklamasında, “Kişisel tasarruf ve yatırım işlemlerim Fed’in etik kurallarına uygun, ancak belirttiğim adımları atarak, görünürdeki herhangi bir çıkar çatışmasını ortadan kaldırmaya karar verdim” dedi.

Kaplan da Rosengren’in değerlendirmelerine benzer bir açıklama yaptı. Her iki başkan, başkanlık dönemleri boyunca hisse senedi işlemleri yapmama taahhüdünde bulundu.

 

Kategoriler Dünya Piyasaları
Yorumlar