İş Bankası ISCTR hisse yorumu ve hedef fiyatı

Şeker Yatırım, ISCTR-İş Bankası C hissesinde hedef fiyatını 16,94 TL'den 18,52 TL'ye yükseltti, tavsiyesini "al" olarak korudu.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Şeker Yatırım, ISCTR-İş Bankası C hissesinde hedef fiyatını 16,94 TL'den 18,52 TL'ye yükseltti, tavsiyesini "al" olarak korudu.

Konuyla ilgili hazırlanan rapordaki değerlendirmelere şu şekilde:

"İş Bankası 1Ç24 solo finansal sonuçlarında beklentilerin oldukça üzerinde 14,048 milyon TL net kar açıkladı. (Çeyreksel %31 düşüş). Açıklanan net kar rakamı bizim 9,947 milyon TL beklentimizin ve 10,724 milyon TL olan piyasa beklentisinin %41 ve %31 üzerinde gerçekleşmiş oldu. Bankanın 3 aylık karı geçen yıla göre %9 oranında artmıştır.

Ortalama özkaynak karlılığı 2023’deki %33,3’den %31,4 seviyesine gerilemiştir ve Garanti BBVA’dan sonra ikinci en yüksek seviyededir. (Bütçe: >%35). Diğer bankacılık gelirleri ve kredi karşılıkları beklentimizden iyi, çekirdek bankacılık gelirleri beklentimizin altında gerçekleşmiştir. Olası riskler için ayrılan 4 milyar TL serbest karşılık çözülmüştür (Toplam: 6 milyar TL). İştirak gelirleri çeyreksel bazda %36 azalarak 7,8 milyar TL seviyesine gerilemiştir. Banka, kredimevduat makasında kuvvetli toparlanma ve faaliyet giderlerinde yıllık bazda rakiplerinin oldukça gerisinde artış ile öne çıkmaktadır.

HEDEF FİYATINI GÜNCELLEDİ

Banka yönetimi 2024 yılı için beklentilerinde değişikliğe gitmemiştir ve >%35 seviyesinde özkaynak karlılığı öngörmektedir. Ücret ve komisyon gelirlerinde >%100 büyüme beklentisi için riskler yukarı yönlüdür. Hisse için pozitif bir etki bekliyoruz. 2024-2027 net kar tahminlerimizde yaptığımız yukarı yönlü revizyonlar sebebiyle 16,94 TL olan hedef fiyatımızı 18,52 TL olarak güncelliyoruz. Yeni hedef fiyatımızın %37 artış potansiyeli bulunmaktadır. Banka için 2024 yılında %39 kar artışı modelliyoruz. “AL” tavsiyemizi koruyoruz. Hisse 2024T 3,4x F/K (Benzerlerine göre %7 iskontolu) ve 0,95x F/DD çarpanlarıyla ve %32,1 maddi özkaynak getirisiyle işlem görmektedir.

Net faiz marjında görece sınırlı zayıflama. Swap maliyetlerine göre düzeltilmiş marjlar çeyreksel bazda görece sınırlı 160 baz puan zayıflayarak %1,9 seviyesine gerilemiştir. Swap fonlama maliyetleri çeyreksel bazda %46 artarak rekor yüksek 15,1 milyar TL seviyesine yükselmiştir. Tüfe endeksli kağıt gelirleri ise çeyreksel bazda sınırlı %7 azalarak 12,3 milyar TL seviyesine gerilemiştir. 2024 yılında marjların ilk yarıda sabit seyretmesi, ikinci yarıdan itibaren toparlanması ve ~%4,0 seviyesinde gerçekleşmesi beklenmektedir.

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Kategoriler Borsa Hisse Yorumları
Yorumlar