JP Morgan'dan faiz değerlendirmesi

ABD merkezli uluslararası bankacılık ve finansal hizmetler alanında faaliyet gösteren JP Morgan, TCMB'nin faizi yıl sonuna kadar yüzde 15'e ve 2020 sonuna kadar yüzde 12,50'ye indirmesini bekliyor.

Abone ol
Abone ol

Uluslararası Bankacılık kuruluşu JP Morgan, TCMB'den yıl sonuna kadar toplam 150 baz puan daha faiz  indirimi bekliyor ve faiz indirimlerinin 2020 yılında da devam edeceğini öngörüyor.

TCMB Para Politikası Kurulu'nun dünkü toplantısından çıkan kararları değerlendiren JP Morgan, yapılan 325 baz puanlık indirim ile birlikte  son iki toplantıda yapılan toplam faiz indiriminin 750 baz puana  ulaştığına işaret etti.

325 baz puanlık faiz indiriminin daha derin bir faiz indirimi riskinden endiye eden bazı piyasa katılımcılarını rahatlattığını belirten JP Morgan, PPK sonrası yapılan yazılı açıklamanın da önden yüklemeli  parasal gevşemin sona erdiğine ve önümüzdeki dönemde verilecek politika  kararlarının enflasyondaki sürprizleri yönü ve büyüklüğü tarafından  belirleneceğine işaret ettiğini savundu.

"Enflasyonun yıl sonunda TCMB'nin tahmininin 130 baz puan altında  olmasını beklediğimiz dikkate alındığında yıl sonuna kadar kümülatif olarak 150 baz puan daha faiz indirimi bekliyoruz" değerlendirmesini  yapan JP Morgan, "Bu yıl sonu için politika faizi tahminimizin değişmelerek yüzde 15,00 olarak tutulduğu anlamına geliyor" dedi.

JP Morgan, politika faizinin 2020 sonunda yüzde 12,50 seviyesine  düşmesini beklediklerini de belirtti.

Yorumlar