Küresel piyasalarda 'Powel düşüşü'

Fed Başkanı Powel'ın temkinli açıklamalarıyla bozulan risk iştahı, salgına ilişkin Pekin'den gelen haberler küresel piyasalarda bugün sınırlı da olsa düşüşlere neden oluyor. Dolar/TL 6,83; euro/TL 7,70 seviyelerinden güne başladı.

Abone ol
Abone ol

Risk iştahını bozan unsurların başında Jerome Powell'ın açıklamaları geliyor. Powell, aşı bulunmadan tam anlamda bir toparlanma ihtimalinin düşük olduğu yönündeki söylemleri ve temkinli duruşuyla piyasalarda dün yaşanan sert yükselişleri frenledi. Bu sabah saatleri itibarıyla da ABD vadelileri ve Asya borsalarında sınırlı da olsa geri çekilmeler yaşanıyor. Asya hisse senetlerindeki kayıplarda bölgede koronavirüs vakalarındaki artışların yarattığı endişeler de etkili oluyor.

Yurt içinde ise dolar/TL 6,83 seviyesinden işlem görürken, euro/TL güne 7,70 seviyesinden başladı.

ABD'de stokların artması petrol fiyatlarını geriletti

ABD'de API tarafından açıklanan verilerin ham petrol ve akaryakıt stoklarında artışa işaret etmesi uluslararası piyasalarda petrol fiyatlarının düşmesine yol açtı. Petrol fiyatları dün IEA'nın aylık raporunda 2020 yılı için petrol talebi tahminini 91,7 milyon varil/güne yükseltmesi sonrasında yüzde 3'ten fazla yükselmişti.

Brent petrol, düne göre yüzde 1,76 kayıpla 40,24 dolar/ işlem görüyor. ABD tipi ham petrolü de yüzde 2,4 düşüşle 37,46 dolar seviyesinde.

Analistler, API verileri ve artan koronavirüs vakalarının ABD'de akaryakıt talebinde iyileşmenin beklendiği kadar çabuk olmayacağı endişelerine yol açtığını ve bunun bir miktar satış getirdiğini ifade ediyorlar. Piyasalar bugün ABD Enerji Bakanlığı tarafından açıklanacak haftalık petrol stok verilerini takip edecekler.

Powell: Belirsizlikler hastalığın seyrinden kaynaklanıyor

Fed Başkanı Jerome Powell, koronavirüs salgınının yol açtığı küçük işletme iflasları ve daha yüksek işsizlikten kaynaklı olarak ekonominin ciddi uzun vadeli hasar ile karşı karşıya olduğunu söyledi. Powell, Fed üyelerinin geçtiğimiz hafta yapılan FOMC toplantısında ortaya koydukları ekonomik büyüme projeksiyonlarının koronavirüs salgınında bu yıl içinde ikinci bir dalganın yaşanması potansiyelini dikkate almadığını söyledi. Powell, "Ekonomik belirsizliğin büyük kısmı, hastalığın izleyeceği yolun ve bu hastalığı kontrol altına almaya yönelik tedbirlerin etkilerinin belirsizliğinden kaynaklanıyor," dedi ve "Kamuoyu salgının kontrol altına alındığına güvenene kadar , tam bir toparlanma ihtimali düşük" şeklinde görüş bildirdi.

Kategoriler Dünya Piyasaları
Yorumlar