“Merkez 200 baz puan indirime gidebilir”

HSBC Portföy Yönetimi Stratejisti İbrahim Aksoy  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın bu ay ki toplantıda yapılan başkan değişikliği sonrası 200 baz puan  faiz indirebileceğini söyledi.

Abone ol
Abone ol

Bloomberg HT'deki Akıllı Para programında Cumhur Örnek'in  sorularını yanıtlayan HSBC Portföy Yönetimi Stratejisti İbrahim Aksoy  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın bu ayki toplantıda 200 baz puan  faiz indirebileceğini söyledi. Aksoy daha keskin bir indirim de  olabileceğini ve bunun TL'yi çok negatif etkilemeyebileceğini  vurguladı.

bloomberght.com'da yer alan habere göre, Aksoy konuya dair "HSBC Portföy Yönetimi olarak enflasyonun Ekim'de yüzde 10'lara  gerileyeceğini düşünüyoruz...Merkez Bankası da bunu görüyor. Ekonomik  aktivite görece düşük seyrederken faiz indirimi yapması da çok normal  görünüyor...

Bizim beklentimiz faiz indirim sürecinin 200 baz puanla başlaması  yönünde. Fakat bu indirimin daha keskin olma ihtimali var, belki swap  piyasasının fiyatladığı gibi 4 puanlık indirim olabilir. Böyle olursa  da şaşırmam" yorumunu yaptı.

Yorumlar