Moody's, THY'nin kredi notunu indirdi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, THY'nin kredi notunu Covid-19 salgınından dolayı B2'den B3'e indirdi, görünümü 'negatif' olarak belirledi...

Abone ol
Abone ol

Moody's Investors Service, Türk Hava Yolları'nın kredi notunu (CFR) B2'den B3'e ve, temerrüt olasılğğı notunu B2-PD'den B3-PD seviyesine düşürdü, görünümünü 'negatif' olarak belirledi.

Moody's not değişikliği ile birlikte THY için 27 Mart tarihinde başlattığı olası bir not indirimi için gözden geçirmenin tamamlandığını duyurdu.

Kredi derecelendirme kuruluşu, yapılan not değişikliğinin koronavirü salgının artan süresini ve şiddetini, daha fazla koronavirüs salgını yaşanıp yaşanmayacağı ve hava yolu ile seyahate sınırlamaların uzatılıp uzatılmayacağı belirsizliğini yansıttığını vurguladı. Moody's not değişikliğinin bir diğer nedeni olarak da Türk Hava Yolları'nın likidite profilinin öncedren öngörülenden daha zayıf olmasını işaret etti.

Türk Hava Yolları'nın devlet destekli ihracı olarak sınıfladığını belirten Moody's, Şirket'in finansal kapasitesinin kalitesini ölçen  BCA notunu b3'den caa1'e indirdiğini, CFR'nin de BCA'nın bir kademe üzerinde belirlendiğini vurguladı.

THY'nın kredi notunun kısa vadede artırılmasının muhtemel olmadığını ifade eden Moody's, not artırımı için Şirket'in likidite profilinin kayda değer şekilde iyileşmesi, koronavirüs salgınının kontrol altına alınması, seyahat yasaklarının kaldırılması ve yolcu sayılarının iyileşmesi gerektiğini vurguladı.

Moody's, yolcu sayılarında düşüşün 2021 yılında da düşük kalmaya devam etmesi veya likiditenin cari tahminden daha zayıf olması halinde notun yeniden düşürülebileceğini de belirtti.

THYAO TURK HAVA YOLLARI A.O.
Daha fazla detay için tıklayınız
Alış 13.03
Satış 13.04
Değişim -0.23%
Son Değer 13.03
En yüksek 13.45
En düşük 13
Haftalık Değişim -1.5117%
Aylık Değişim 0.9295%
Yıllık Değişim 0.9295%

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar