Nobel Ekonomi Ödülü sahiplerini buldu

Bu yıl ki Nobel Ekonomi Ödülü 3 kişi arasında paylaşıldı. Yoksulluk üzerine yaptıkları çalışmaları nedeniyle Abhijit Banerjee, Esther Duflo ve Michael Kremer'e Nobel Ekonomi Ödülü verildi.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Nobel Ödül Komitesi'nden yapılan açıklamada, "Ekonomi Bilimleri'nde 2019 yılı Sveriges Riksbank Ödülü, küresel yoksullukla mücadele konusuna deneysel yaklaşımları nedeniyle Abhijit Banerjee, Esther Duflo ve Michael Kremer'a verildi" ifadeleri kullanıldı.

Nobel Ekonomi Ödülü’nü kazananlar 915 bin 300 dolarlık ödülün de sahibi oldu. Ödül bu yıl 3’e bölündü. Yoksulluk üzerine çalışma yapan üç ekonomist kişi başı 305 bin 100 dolar (ortalama 1 milyon 800 bin TL) aldı. Böylelikle küresel yoksulluk üzerine çalışmalar yapan ekonomistler küçük çaplı bir servetin de sahibi olmuş oldu.

EN GENÇ NOBEL EKONOMİ ÖDÜLÜ SAHİBİ

Guardian’da yer alan habere göre; 46 yaşındaki Esther Duflo, Nobel Ekonomi Ödülü kazanan en genç isim olurken aynı zamanda Nobel Ekonomi Ödülü kazanan ikinci kadın oldu. Esther Duflo ödülü kazandıktan hemen sonra yaptığı açıklamada yoksulluk üzerine sorunları adım adım ortaya koymak ve ellerinden geldiği kadar bilimsel bir şekilde ele almaya çalıştıklarını söyledi. Duflo ödülü kazanan ikinci kadın olduğu hatırlatıldığında, “Umarım pek çok kadına çalışmaları konusunda ilham vereceğim ve pek çok erkek onlara hak ettikleri saygıyı duyacaklar” ifadelerini kullandı.

Kategoriler Ekonomi
Yorumlar