O hissede yüzde 53 'iskonto' yorumu

HSBC, Sabancı Holding ile ilgili "Sabancı Holding alana Akbank bedava" başlıklı analizinde Sabancı Holding'in yüzde 53 iskontoyla işlem gördüğünü, Akbank haricindeki halka açık iştiraklerine kıyasla ise iskontonun yüzde 13 olduğunu belirtti

Abone ol
Abone ol

HSBC Sabancı Holding'i analiz ettiği raporuna; "Sabancı Holding alana Akbank bedava" başlığı attı.

Sabancı Holding hisselerinin mevcut varlık değerinin yüzde 53 iskontolu olduğunu aktaran kurum Sabancı Holding için 'Al' tavsiyesini korudu ve hedef fiyatını 12,15 TL’den 15,70 TL’ye yükseltti.

Kurum, yüzde 74,4 yukarı yönlü potansiyel bekledikleri şirkette, hisse başı karlılığın 2021-2023 yıllarında 2 katına çıkacağını tahmin etti.

Sabancı Holding’in son 3 yılda ortalama iskontosu olan yüzde 44 seviyesinin mevcut net varlık değeri altında yüzde 53-60 civarında olduğunu paylaştı.

Holding içerisinde yüzde 29 ile en büyük net varlık değerini sağlayan Akbank dışarıda bırakıldığında, Sabancı Holding’in yüzde 12 iskontolu fiyatlandığına dikkat çekilirken son dönemde CarrefourSa hisselerindeki rallinin model içerisinde düzeltildiği burada şirketin tarihi ortalama fiyatın baz alındığı aktarıldı.

Kurumun holdingin artık genelde olduğu gibi Akbank tarafından yönlendirilmediği, Sabancı için 'Akbank’ı daha ucuza alma' temasının geçerliliğini koruduğu savunuldu. Son 10 yıldır grubun en büyük gelir kalemi olan enerjinin, 2020’de toplam kar içerisinde yüzde 25 paya ulaştığına işaret edildi.

Çimento birim kârındaki yükseliş, sigorta ve enerji segmenti için sağlıklı yükselişler, lastik yatırımlarının tamamlanması, perakendenin yeniden sermayelendirilmesi, bankanın temettü ödemesinin geri dönmesi kurumun değerlendirmesinde öne çıkan temalar oldu. HSBC, Sabancı Holding için 2021-25 yıllarında yüzde 25 bileşik büyüme beklerken, temettü verimliliğinde artış öngördü.

Kaynak: BloombergHT

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar