O hisselerde hedef fiyatlarını düşürdü

VTB Capital, Türk petrol ve gaz şirketleri için tavsiyelerini aşağı yönlü revize etti. Raporda, makro, finansal ve operasyonel modellemelerin Türk enerji ve petro kimya şirketleri için tavsiyelerini düşürmelerine neden olduğu belirtildi.

Abone ol
Abone ol

VTB Capital, Türk petrol ve gaz şirketlerinin Covid-19 aşısına ilişkin gelişmeler sonrasındaki petrol fiyatlarında toparlanmanın ve piyasa  pozitifliğinin etkisi ele 2020 yılı sonunda iyi bir ralli yaşadıklarına işaret etti.

Ancak yaptıkları makro, finansal ve operasyonel modellemelerin Türk enerji ve petro kimya şirketleri için tavsiyelerini düşürmelerine neden olduğunu belirten VTB, Tüpraş ve Aygaz için tavsilesini 'sat'a, Petkim için 'tut'a indirdirken, Tupras için 'sat tavsiyesini devam  ettirdiklerini vurguladı.

VTB raporunda, Tüpraş'ın rafine marjının 2021 yılında kademeli bir toparlanma göstereceğini ancak 2017 seviyesine ancak 2025 ylılında geri gelebileceğini belirterti ve Tüpraş için hedef fiyatını 98 TL  olarak belirledi.

Petkim'in petrokimya marjlarının bu yıl güçlü olacağını ancak  bu beklentinin şimdiden fiyatlandığını belirten VTB Capital, hedef fiyatını 5,60 TL olarak ortaya koydu.

Aygaz'ın otogaz satıyşlarında pozisyonunun zayıflayacağı beklentisini ortaya koyan VTB, hedef fiyatını 13,70 TL olarak belirledi.

Turkcas'ın Türk enerji sektörü içinde en iyi performansı gösterdiğini  ve BIST100'ün yüzde 63,4 üzerine çıktığını hatırlatan VTB, bu hareketi destekleyecek temel bir neden görünmediğini belirterek, "sat" tavsiyesini  tekrarladıklarını vurguladı.

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar