Petrol OPEC sonrası sert yükseldi

Petrol fiyatları, OPEC+ toplantısından üretimi sabit tutma kararının çıkmasıyla yükseldi. Sürpriz karar ile birlikte birçok büyük banka ham petrol fiyat tahminlerini yukarı yönlü güncelledi.

Abone ol
Abone ol

Petrol, OPEC+ toplantısından üretimi sabit tutma kararının çıkmasıyla varil başına 65 dolara doğru yükseldi.

Sürpriz karar ile birlikte birçok büyük banka ham petrol fiyat tahminlerini yukarı yönlü güncellerken Suudi Arabistan gönüllü olarak uyguladığı 1 milyon varil üretim kesintisini devam ettireceğini söyledi.

Batı Teksas Petrolü, perşembe günü yüzde 4 yükselerek Nisan ayından sonraki en iyi kapanışını gerçekleştirirken Asya işlemlerinde de yüzde 1 civarında yükseliş kaydetti.

Selman, toplantısı sonrasındaki röportajda, temkinli hareket etmenin petrol piyasaları için çok önemli olduğunu vurgulayarak, "İnsanlara ihtiyatlı ol, ihtiyatlı ol diye baskı uygulayamazsınız, bu şekilde ihtiyatlı olunması gerektiğini gösteremezsiniz. Bu nedenle Suudi Arabistan olarak nisan için de gönüllü olarak günlük 1 milyon varillik ek kesinti uygulama kararı aldık." diye konuştu.

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak da küresel ekonomideki temel eğilimleri dikkatle izlemeye devam ettiklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Temkinli bir iyimserlikle, durumun yavaş yavaş iyileşmeye başladığını söyleyebiliriz. Bugün gördüğümüz canlanma belirtilerinin küresel ekonominin ve nihayetinde petrol talebinin toparlanması için temel oluşturacağını umuyoruz. Gelecekteki büyüme için temeli şimdiden atıyoruz ve 2021 yılı bu yolda çok önemli hale gelecek."

Nisan vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında, Singapur saatiyle 12:41’de yüzde 1 yükselişle varil başına 64,44 dolara yükseldi.

Mayıs vadeli Brent petrol, perşembe günü yüzde 4,2 yükseldikten sonra yüzde 1 daha yükseliş kaydederek varil başına 67,49 dolara yükseldi.

Kategoriler Dünya Piyasaları
Yorumlar