Piyasalar haftaya yükselişle başladı

Uluslararası piyasalarda hisse senetleri ve hisse vadelileri iki haftalık düşüşün ardından haftaya yükselişle başladı. Dolar düştü ve ABD Hazine tahvilleri bu haftaki Fed toplantısı öncesinde fazla değişmedi.

Abone ol
Abone ol

Asya hisse senetleri Pazartesi günkü işlemlerde yükselirken ABD hisseleri yükselişle açılışı işaret etti. Birleşme ve satın alma anlaşmalarına ilişkin haberler ile koronavirüs aşısıyla ilgili gelişmeler yükselişi destekledi. Dolar düştü ve ABD Hazine tahvilleri bu haftaki Fed toplantısı öncesinde fazla değişmedi.

Güney Kore hisseleri yüzde 1'den fazla artışla Asya Borsalarının yükselişine öncülük etti. S&P 500 Endeks vadelileri yüzde 1 civarında artış kaydetti. Pfizer Inc. CEO'sunun yıl sonuna kadar ABD'lilere aşının ulaştırılacağını belirtmesi ve TikTok anlaşmasının sonuca yaklaştığı yönündeki haberler güveni destekledi.

Softbank Group Corp., Nvidia Corp.'un Japon şirketin yonga birimi Arm Ltd.'yi 40 dolar karşılığında alacağını teyit etmesinin ardından yükseldi. Gilead Sciences Inc. ise Immunomedics Inc.'i yaklaşık 21 milyar dolar bedelle alacak. Altın ve ham petrol değer kazandı.

Küresel hisse senetleri Mart'tan bu yana ilk art arda kaybını kaydetti. Değerlemeler ve opsiyon piyasalarındaki volatilite nedeniyle traderlar hala tetikte. Yatırımcılar küresel ekonominin pandemiden toparlandığına dair sinyaller beklerken Fed'in bu hafta para politikasında güvercin duruşunu koruması bekleniyor. Goldman Sachs Group Inc. ve Deutsche Bank AG ABD'deki son çekilmenin sona yaklaşıyor olabileceğini belirtti.

Pfizer'ın yorumu aşı için sağlık görevlilerinin daha öncesinde belirttiğinden daha yakın bir zamanı işaret ediyor. AstraZeneca Plc. ve Oxford Üniversitesi İngiltere'deki testlere yeniden başladı.

Kategoriler Dünya Piyasaları
Yorumlar