Piyasalar teşvik umuduyla yükseldi

Uluslararası piyasalarda mali teşvike ilişkin iyimserliğin etkisiyle ABD tahvil faizleri ve hisse senedi vadelileri yükseldi. Avrupa hisse vadelileri yükselişle açılışı işaret ediyor.

Abone ol
Abone ol

ABD Hazine tahvillerinin faizi ve ABD hisse senedi vadelileri, Washington'da mali teşvik konusunda ilerleme kaydedildiğine ilişkin iyimserliğin etkisiyle yükseldi. Dolar geri çekildi.

ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi Temsilciler Meclisi Sözcüsü Nancy Pelosi'nin seçi,m öncesinde bir anlamaya varılabileceği konusunda umutlu olduğunu söylemesinin ardından yüzde 0.8'in üzerine tırmanarak 4 ayın zirvesine geldi.

S&P 500 Endeks vadelileri, endeksin Pazartesi günkü satış dalgasının ardından yükselmesi sonrasında tırmandı. Japonya, Hong Kong ve Güney Kore hisseleri sınırlı yükseldi. Avrupa hisse vadelileri yükselişle açılışı işaret ediyor.

ABD'de teknoloji hisseleri Adalet Bakanlığı'nın Google'a tekelcilikle mücadele davası açma kararından etkilenmedi. Netflix Inc. hisseleri, şirketin finansallarının Wall Street tahminlerinin altına kalmasının ardından düştü. Yuan Temmuz 2018'den bu yana en güçlü seviyeye tırmandı. Bakır iki yıldan uzun bir sürenin zirvesini gördü. Petrol düştü.

Son gelişmelere bakılacak olursa, Pelosi, Salı günkü açıklamasında daha büyük ve daha iyi bir teşvik konusunda bu hafta bir uzlaşmaya varılmasıyla ilgili olarak umutlu olduğunu söyledi. Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell, seçim öncesinde Pelosi liderliğinde varılacak büyük bir teşvik anlaşmasına karşı Beyaz Saray'ı uyardı. Beyaz Saray'dan Mark Meadows, CNBC'ye verdiği mülakatta yönetimin şu anki teklifinin 1.88 trilyon dolar seviyesinde olduğunu söyledi. Pelosi ise 2.2 trilyon dolarlık bir paket ve paranın nasıl kullanılacağına ilişkin belirli şartlar konusunda ısrarcı.

Chicago Fed Başkanı Charles Evans, Salı günkü açıklamasında Kongre'nin ek teşvik desteği sağlayamayacağına ilişkin beklentinin kendisini tedirgin ettiğini, ancak gelecek yılki toparlanmayla ilgili olarak “biraz iyimser” olduğunu söyledi.

Kategoriler Dünya Piyasaları
Yorumlar