Powell:" Faiz indirimi pek olası değil"

Fed Başkanı Jerome Powell ABD Senatosu'nun Bankacılık Komitesi'ndeki yarıyıl sunumunda faiz indiriminin bir sonraki hamle olarak pek olası olmadığını belirtti.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Fed Başkanı Jerome Powell'ın ABD Senatosu'nun Bankacılık Komitesi'ndeki yarıyıl sunumunun metni yayımlandı.

Powell daha fazla iyi verinin enflasyonun hedefe ilerlediğine dair güveni artıracağını ve son verilerin 'mütevazi bir ilerlemeye' işaret ettiğini belirtti.

Karşı karşıya oldukları tek riskin enflasyon olmadığını belirten Powell çok az veya çok geç faiz indiriminin ekonomi ve işgücü piyasası için risk oluşturacağı, erken veya çok fazla indirimin ise enflasyondaki ilerlemeyi durduracağı veya tersine döndüreceği uyarısı yaptı.

Powell işgücü piyasasının güçlü olduğunu ancak aşırı ısınmadığını belirtti, merkez bankasının kısıtlayıcı duruşunun arz ve talebi daha iyi dengeye getirmeye çalıştığını söyledi.
Fed'in de takip ettiği enflasyon ölçütü çekirdek PCE Mayıs'ta yıllık yüzde 2,6 artmıştı. Veri, Haziran 2022'de yüzde 7,1'e tırmanmıştı. Ülkede işsizlik oranı ise haziran ayında 0,1 puan artışla yüzde 4,1'e çıktı ve Kasım 2021'den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Powell'ın konuşması Fed'in bu ayki toplantıda da faizleri değiştirmeyeceği beklentisini güçlendirdi.

Powell açıklamasında faiz indiriminin bir sonraki hamle olarak pek olası olmadığını belirtti.

Kaynak: Bloomberght

 

Yorumlar