Rusya'dan gelen haberler borsayı olumsuz etkiledi

Rusya'nın Rusya’daki yeni Kovid-19 varyantlarının çoğunun Türkiye ve Tanzanya’dan gelmesi sonrası Haziran'a kadar Türkiye'ye uçuş yasağı koyması ve Rus tarafının Ukrayna'ya satılan İHA'lardan 'rahatsızız' açıklaması Borsa İstanbul'u negatif etkiledi. Endekste satıcılı seyir sürüyor.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Rusya'nın Türkiye'ye yönelik uçuşları sınırlama kararıyla seansın ilk bölümünde borsada puan bazlı en büyük baskıyı havacılık hisseleri yaptı

Borsa İstanbul, Rusya'nın Türkiye'ye yönelik uçuşları geçici süre askıya alması kararı sonrasında havacılık hisseleri öncülüğünde geriledi.

Güne yüzde 0,35 yükselişle başlayan BIST 100 endeksinde satışlar seansın ilerleyen bölümlerinde hızlandı ve endekste günlük kayıp yüzde 1'i aştı.

Seansın ilk bölümünde THY'de günlük düşüş yüzde 4'e ulaşırken, Pegasus ve TAV'da da yüzde 2'yi aşan düşüş izlendi. Endekste sanayi hisselerinin de çoğunlukla kırmızı olduğu görüldü. Seansın ilk bölümünde sanayi endeksi yüzde 1'in üzerinde gerilerken, bankacılık endeksinde kayıplar sanayi endeksine göre daha düşük seviyede kaldı.

Rusya'nın aldığı kararın maliyeti 413,5 milyon dolar
Rus Kommersant gazetesinin haberine göre Rusya’nın 15 Nisan-1 Haziran tarihleri arasındaki Türkiye uçuşlarını kısıtlaması kararı en az 533 bin Rus vatandaşının 32 milyar rublelik (413,5 milyon dolar) rezervasyonunu etkiledi.

Haberde “Tur şirketlerinin Ruslara alternatif destinasyonlar sunması gerektiği ancak bunun kolay olmayacağı” vurgulandı.

Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, Türkiye'ye uçuşların 15 Nisan-1 Haziran arasında sınırlama kararı alındığını belirtmişti. Golikova, basın toplantısında Rus otoritelerin Türkiye'de koronavirüs durumunu izleyeceklerini ifade etmişti.

Buna göre charter ve bazı tarifeli uçuşlar askıya alınacak. İstanbul ile Moskova arasında haftada iki kere yapılmakta olan uçuşlar devam edecek.

Açıklamaya göre yetkililer, tur operatörlerine söz konusu dönemde Türkiye’de tur satmamalarını tavsiye etti.

Rusya’daki yeni Kovid-19 varyantlarının çoğunun Türkiye ve Tanzanya’dan geldiği belirtilirken, Rusya aynı dönemde Tanzanya uçuşlarını da askıya aldı.

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar