Samsung'un faaliyet kârında keskin düşüş

Samsung Electronics üçüncü çeyrekte net karını artırdı, faaliyet karı ise keskin şekilde düştü.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Samsung Electronics'in üçüncü çeyrekte karı tek seferlik kazançların etkisiyle artarken faaliyet karı keskin düşüş yaşadı.

Dünyanın en büyük bellek çipi ve akıllı telefon üreticisi Samsung Electronics, 2023 yılının üçüncü çeyreğinde net karının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 37,8 artarak 5,84 trilyon won olduğunu duyurdu.

Eylül'de sona eren 3 ayda Samsung'un faaliyet karı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 77,6 düşüşle 2,43 trilyon won seviyesine geriledi. Geçen yılın aynı döneminde faaliyet karı 10,85 trilyon won seviyesindeydi.

Samsung'un net kar rakamının önemli bir bölümünü, tek seferlik, 1,9 trilyon wonluk gelir vergisi kazancı oluşturdu.

Üçüncü çeyrekte satışlar yüzde 12,2 azalarak 67,4 trilyon won seviyesine indi.

Samsung'un çok önemli çip bölümü, bir önceki çeyrekteki 4,4 trilyon wonluk zarara kıyasla 3,75 trilyon won faaliyet zararı açıkladı. Analistler ibe 3,6 trilyon won ile 3,8 trilyon won arasında bir zarar tahmin etmişti.

Şirket, geçen yıl 53,1 trilyon won olan toplam sermaye harcamaları için bu yıl yaklaşık 53,7 trilyon wonluk rekor bir bütçe ayıracağını söyledi. Bunun 47,5 trilyon wonluk kısmı yarı iletken sermaye harcamalarına gidecek ve bu rakam 2022'deki 47,9 trilyon wondan biraz daha düşük olacak.

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar