Sanayi üretimi beklentiyi aştı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Şubat ayına ilişkin sanayi üretim verilerini yayımladı Sanayi üretimi Şubat'ta yıllık olarak yüzde 8,8 arttı. Ocak ayına ilişkin verilerde yıllık artış yüzde 11,4'ten yüzde 11,3'e; aylık artış ise yüzde 1'den yüzde 0,9'a revize edildi.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre aylık olarak sanayi üretiminde ise yüzde 0,1'lik artış kaydedildi.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi, Şubat'ta sanayi üretiminde yıllık bazda yüzde 8 artış yaşanması yönündeydi. Aylık bazda ise sanayi üretiminde değişim yaşanması beklenmiyordu.

Ocak ayına ilişkin verilerde yıllık artış yüzde 11,4'ten yüzde 11,3'e; aylık artış ise yüzde 1'den yüzde 0,9'a revize edildi.

2021 yılı Şubat ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15,9 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 9,3 artarken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,8 azaldı.

Aylık olarak bakıldığında ise 2021 yılı Şubat ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 2,3 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0,2 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,8 arttı.

Kategoriler Ekonomi
Yorumlar