SPK haftalık bülteninde hangi kararlar alındı?

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Turkcell İletişim Hizmetleri pay piyasasında 15 Eylül 2020 tarihinde meydana gelen fiyat ve miktar hareketleri nedeniyle 18 Eylül 2020 tarihli işlemlerden başlamak üzere UBS AG London Branch unvanlı yatırımcı tarafından Borsa İstanbul'a Doğrudan Piyasa Erişimi aracılığıyla emir iletilmesinin askıya alınmasını kararlaştırdı.

Abone ol
Abone ol

SPK haftalık bültenine göre, kurul Türkiye Sınai Kalkınma Bankası'nın 750 milyon dolar, OYAK Yatırım Menkul Değerler'in 510 milyon lira, Lider Faktoring'in 140 milyon lira tutarındaki borçlanma aracı ihracı başvurusunu, Emlak Katılım VarlıkKiralama'nın 5 milyar lira tutarındaki yönetim sözleşmesinedayalı kira sertifikasını onayladı.

Bomonti Elektrik Mühendislik Müşavirlik İnşaat Turizm ve Ticaret, Global Menkul Değerler, Dagi Yatırım Holding, Sanifoam Sünger Sanayi ve Ticaret pay piyasalarındagerçekleştirilen işlemler ile ilgili olarak yapılan inceleme sonucunda 1 kişiye 1 milyon 127 bin 20,92 lira idari para cezası uygulanmasına karar veren SPK, Turkcell İletişim Hizmetleri pay piyasasında 15 Eylül 2020 tarihinde meydana gelen fiyat ve miktarhareketleri nedeniyle, 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu'nun 1. maddesi çerçevesinde yatırımcıların hak veyararlarının korunmasını teminen, 18 Eylül 2020 tarihli işlemlerden başlamak üzere UBS AG London Branch unvanlı yatırımcı tarafından Borsa İstanbul'a Doğrudan Piyasa Erişimi aracılığıylaemir iletilmesinin askıya alınmasını kararlaştırdı.

SPK, Türkiye'de yerleşik kişilere yönelik olarak internet aracılığıyla yurt dışında kaldıraçlı işlem yaptırıldığı belirlenen 46 internet sitelerine erişimin engellenmesi için gerekli hukuki işlemlerin yapılmasına karar verdi.

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar