Tüpraş TUPRS hisse senedi yorumu ve teknik analizi

Oyak Yatırım, Tüpraş için 110 TL hedef fiyatla 'Endeksin Üzerinde Getiri' tavsiyesini korudu. Analizde, ‘Son zamanlarda ürün karlılıklarındaki artış,  doğalgaz maliyetlerindeki düşüş ile birlikte artan üretim ve stok karları bizi de Tüpraş için daha iyimser olmaya itiyor’ denildi.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Oyak Yatırım, Tüpraş için 110 TL hedef fiyatla 'Endeksin Üzerinde Getiri' tavsiyesini korudu.

Değerlendirmede şöyle denildi:

"TÜPRAŞ ikinci çeyrekte piyasa beklentisi olan 114mn TL net zararın üzerinde 185mn TL net zarar açıkladı. FAVÖK ise 559mn TL ile ortalama beklenti olan 365mn TL’nin üzerinde gerçekleşti.

Net rafineri marjı geçen seneye göre %68 düşerek 0.9 dolar/varile geriledi. Net borç ise geçen çeyreğe göre %10 arttı ve net borç/FAVÖK oranı stok  zararlarının etkisiyle 6.6’dan 11.3’e yükseldi.

Yüksek kur farkı zararları ve şirketin %40 iştiraki OPET’ten gelen olumsuz katkı şirketin net zarar yazmasına neden oldu.

Şirket 2020 tahminlerinde değişikliğe gitmedi. Buna göre 3-4 dolar rafineri marjı, %80-85 KKO, 24mn ton üretim ve 25mn ton satış beklentisi korunuyor. Bu rakamlar ikinci yarınının ilk yarıya göre çok daha iyi geçeceği beklentisine işaret etmektedir.

Son zamanlarda ürün karlılıklarındaki artış,  doğalgaz maliyetlerindeki düşüş ile birlikte artan üretim ve stok karları bizi de Tüpraş için daha iyimser olmaya itiyor. 110 TL/hisse hedef fiyatı ile Endeks Üzerinde Getiri tavsiyemizi sürdürüyoruz."

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar