UBS, Türkiye'deki birimini satmayı düşünüyor

UBS, Credit Suisse'in Türkiye'deki yatırım bankası birimini satmayı düşünüyor.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Konuyla ilgili bilgi sahibi kişilere göre UBS Group AG, eski rakibinin iş modeline uymayan faaliyetlerini azaltırken Credit Suisse'in Türkiye'deki yatırım bankası birimini satmayı düşünüyor.

Bloomberg News'un haberine göre, İsviçreli kredi kuruluşunun şu anda potansiyel alıcılarla işletmeye olan ilgiyi değerlendirmek üzere görüşmeler yürüttüğünü söyledi.

Bazı kişiler, Credit Suisse'in ülkedeki varlık yönetimi operasyonlarını ayırmak için de bir süreç başlattığını, ancak bu işin geleceğine henüz karar vermediğini söyledi. Bu sürecin, iki bankanın ikinci çeyrekte gerçekleşmesi beklenen yasal birleşmesinden önce tamamlanmasının hedeflendiğini söylediler.

UBS, hükümetin aracılık ettiği devralmanın ardından riski azaltmaya çalışırken Credit Suisse birimlerini, özellikle de yatırım bankasını küçültüyor.

Son birkaç yıldır Morgan Stanley, Citigroup Inc. ve JPMorgan Chase & Co. gibi firmaların İstanbul'daki personelini azaltması ya da işlem veya araştırma birimlerini kapatması ile uluslararası aracı kurumlar Türkiye'den çıkıyor ya da küçülüyor.

UBS, maliyet azaltma planlarının bir parçası olarak 2017 yılında Türkiye'deki kendi hisse senedi aracılığını kapatma kararı aldı. İsviçreli bankanın bölgede hala varlık yönetimi operasyonları bulunuyor.

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar