Vakıfbank hisse değerlendirmesi

Deniz Yatırım, geçtiğimiz cuma günü 2020 yılı ilk çeyrek sonuçlarını açıklayan Vakıfbank için hedef fiyatını 8,24 TL'den 6,04 TL'ye indirdi, tavsiyesini 'al' olarak sürdürdü.

Abone ol
Abone ol

Konu ile ilgili raporda şu değerlendirme  yapıldı:

"Vakıf Bank 1Ç20 finansallarını Cuma akşamı açıkladı. 1Ç20’de banka  yıllık %164 bir önceki döneme göre ise %34’lük artış ile 1,716 milyon
TL net kar açıkladı. Bankanın bu dönemde özsermaye karlılık oranı ise %20.6 seviyesinde gerçekleşti.

Bankanın açıkladığı net kar 1,607 milyon TL’lik piyasa beklentisi  ve bizim 1,626 milyon TL’lik tahminimizin üzerinde gerçekleşmiştir.

Açıklanan sonuçların hisse fiyatı üzerinde sınırlı bir olumlu etkisi  olabileceğini düşünüyoruz.

Vakıf Bank için AL olan önerimizi koruyoruz ancak hedef fiyatımızı  kar tahminlerimizdeki değişiklik ve iskonto oranımızı yükselttiğimiz  için hedef fiyatımızı 6.04 TL olarak revize ediyoruz (önceki 8.24 TL). 2.62x F/K ve 0.31x F/DD çarpanları sector ortalamasına göre oldukça  caziptir.

Vakıf Bank’ın %93.3 seviyesinde olan toplam karşılık ayırma  oranı ve süregelen pazar payı kazanımının hisse fiyatı için olumlu  olabileceğini düşünüyoruz. Sermaye enjeksiyonunun da bankanın  önümüzdeki dönemdeki büyümesine destek verebileceğini düşünüyoruz."

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar