Yabancı 93 milyon dolarlık hisse senedi sattı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz indirdiği hafta tahvilde 6 ayın en yüksek çıkışını gerçekleştiren yabancı yatırımcı takip eden haftada da tahvilde net satıcı konumunda yer aldı.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Yabancı yatırımcıların tahvillerdeki çıkışı 1 Ekim haftasında da devam etti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası verilerine göre yurt dışı yerleşiklerin 201,1 milyon dolarlık tahvil satışı gerçekleştirdi. Yabancıların 1 Ekim haftasında hisse senetlerinden çıkışı ise 93 milyon dolar olarak kaydedildi.

Merkez Bankası'nın 1,5 yıl aranın ardından faiz indirdiği bir önceki haftada yabancıların tahvil satışı 415 milyon dolarla 6 ayın en yüksek satışı olarak gerçekleşmişti.

Son açıklanan veriler yabancıların tahvildeki çıkış eğiliminin sürdüğünü gösterdi.

Yılın tamamında tahvilde net alıcı konumundalar

Yılbaşından bu yana bakıldığında yabancı yatırımcıların tahvilde nette 1,5 milyar dolarlık alım yaptığı gözlendi.

Hisse tarafında bakıldığında ise yılbaşından bu yana 1,2 milyar dolarlık çıkış yaşandı.

Yabancılar Türk varlıklarını son 3 yıldır portföylerinden çıkarmaya devam ederken 2020 yılında ise Türkiye’den tüm zamanların en büyük yabancı yatırımcı çıkışı yaşanmıştı. Yabancı salgın yılında 5 milyar dolarlık tahvil ve 4,2 milyar dolarlık hisse satarak toplamda 9,2 milyarlık Türk varlığı satışı gerçekleştirmişti.

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar