Yabancı yatırımcılar geçen hafta 614 milyon dolarlık hisse aldı

Ekonomi yönetimi değişimi ve piyasa dostu açıklamaların da etkisiyle yeniden yabancı yatırımcıların radarına giren Türk hisse senedi piyasasına geçtiğimiz hafta nette 614,4 milyon dolarlık giriş oldu.  

Abone ol
Abone ol

Türkiye piyasaları, ekonomi yönetimindeki değişim ve piyasaları destekleyici nitelikten açıklamaların etkisiyle yeniden yabancı yatırımcıların ilgisini çekmeye başladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Haftalık Menkul Kıymet İstatistikleri de bu ilgiyi destekliyor. TCMB verilerine göre, Türk hisse senedi piyasasına geçtiğimiz hafta nette 614,4 milyon dolarlık giriş oldu.

Yabancı yatırımcılar, 13 Kasım haftasında hisse senedine ek olarak, 293,9 milyon dolarlık Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) ve 19,8 milyon dolarlık Şirket Borçlanma Senetleri (ŞBS) aldı.

Yurt dışında yerleşik kişilerin 6 Kasım itibarıyla 19 milyar 630,7 milyon dolar olan hisse senedi stoku, geçen hafta 23 milyar 400,9 milyon dolara yükseldi.

Geçen hafta yurt dışında yerleşik kişilerin DİBS stoku, 4 milyar 960,2 milyon dolardan 5 milyar 803,8 milyon dolara çıktı.

Söz konusu dönemde yurt dışı yerleşik kişilerin ŞBS stokları ise 19,8 milyon dolarlık alışla 212,2 milyon dolardan 232 milyon dolara yükseldi.

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar