Yataş hisse yorumu değerlendirmesi ve teknik analizi

Tacirler Yatırım, Yataş'ı 12,80 TL hedef fiyat ve 'AL' tavsiyesi ile araştırma kapsamına ekledi. Analizde, 'Yataş'ı güçlü iş modeli ve finansalları ile tüketim sektöründe çekici büyüme hikayesine sahip bir şirket olarak görüyoruz' denildi.

Abone ol
Abone ol

Konu ile ilgili raporda şu değerlendirme yapıldı:

"Güçlü büyüme potansiyeli henüz fiyatlanmadı

Yataş'ı güçlü iş modeli ve finansalları ile tüketim sektöründe çekici büyüme hikayesine sahip bir şirket olarak görüyoruz. Şirketin değer yaratma sürecinin, güçlü satış büyümesi, iyileşen marjlar ve daha düşük finansman maliyetleri sonucu gerçekleşeceğine inanıyoruz. Güçlü büyüme beklentileri ve cari değerlemesi göz önüne alındığında, bu beklentilerin tam olarak fiyatlandırılmadığını düşünüyoruz. Bu nedenle, araştırma kapsamına AL tavsiyesi ve 12,80 TL 12 ay ileri hedef fiyat ile dahil ediyoruz.

Covid-19 salgını sonrasında normalleşmeye paralel olarak Yataş ürünlerine daha fazla talep olmasını bekliyoruz. Tüketici güvenindeki iyileşme, uygun finansman koşulları ve tüketicilerin daha fazla evde kalma yönelimi kısa ve orta vadede temel talep faktörleri olacaktır. Mobilya sektöründeki parçalı yapı ve zayıf rekabet koşulları göz önüne alındığında, nYataş'ın güçlü marka algısından ve pazar konumlandırmasından yararlanarak canlanan yurtiçi tüketici talebinin en önemli adresi olacağını düşünüyoruz.

Divanev kısa vadede büyümeye önemli katkıda bulunacak

Yataş, 2019'un 3. çeyreğinde mobilya, ev tekstili ve dekoratif ürünleri satacağı ve C segment tüketicileri hedefleyen Divanev faaliyetlerini başlattı. Yönetim önümüzdeki üç yıl içinde hızlı bir mağaza açma programı uygulamayı planlamaktadır. Divanev'in 2020 yılında 160 milyon TL net satış kaydetmesini ve bu halde şirketin brüt yurtiçi satışlarının % 8'ini oluşturmasını ve 2021 yılında ise 342 milyon TL yurtiçi kaydetmesini, şirketin brüt satışlarının yüzde 14'ünü oluşturmasını tahmin ediyoruz.

Önümüzdeki dönemde güçlü faaliyet karlılığı bekliyoruz - Covid-19 salgınının 2Ç20 satışlar üzerindeki olumsuz etkilerine rağmen, 3Ç20'den başlayarak normalleşme süreci ve ertelenmiş müşteri talebinin yeniden ortaya çıkması ve yeni açılan Divanev mağazalarının etkileriyle birlikte satış büyümesinde hızlanma öngörüyoruz. 2020 ve 2021 yıllarında sırasıyla %20 ve %25 net satış büyümesi tahmin ediyoruz. Covid-19 salgının olumsuz etkileri ve Divanev'in marjlar üzerindeki hafif azaltıcı etkisine rağmen, FAVÖK'ün 2020 ve 2021'de sırasıyla %8 ve %30 artmasını tahmin ediyoruz.

Serbest nakit akışı yaratımı kuvvetli kalmaya devam edecek – Yataş’ın güçlü faaliyet karlılığının yanı sıra, düşük yatırım ihtiyacı ve iyi yönetilen net işletme sermayesi, şirketin serbest nakit akışı yaratımında kuvvetli kalmasını sağlayacaktır. Serbest nakit akışı marjını 2020'de %0,7 (2019: %5,1) olarak tahmin etmekle beraber, serbest nakit akışı marjının 2021 ve 2022'de sırasıyla %5,2 ve %5,9'a yükselmesini tahmin ediyoruz.

Cazip değerleme – Yataş’ı değerlerken İNA metodu kullandık ve 12 aylık hedef fiyatı pay başına 12,80 TL olarak belirledik. 2021 tahminlerimizi göre Yataş, 8,0 2021T F/K ve 4,8 2021T FD/FAVÖK çarpanlarından işlem görmektedir.

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar