ABD, Xiaomi'yi de karar listeye aldı

Donald Trump yönetimi, ulusal güvenliği tehdit ettiği ve Çin ordusu ile bağlantılar bulunduğu gerekçesiyle 10 Çinli şirketi kara listeye aldı. Kara listeye alınanlar arasında dev akıllı telefon üreticisi Xiaomi de bulunuyor.

Abone ol
Abone ol

Trump yönetiminin Çin’in en büyük akıllı telefon üreticisi Xiaomi ve diğer 10 şirketi kara listeye almasıyla birlikte Xiaomi’nin hisseleri yüzde 11 değer kaybetti.

ABD, ulusal güvenliği gerekçe göstererek Çinli şirketleri hedef alıyordu fakat Xiaomi’nin de kara listeye alınması beklenenler arasında değildi. Çin’in Apple’a karşı cevabı olarak bilinen Pekin merkezli şirket sadık takipçileri olan akıllı telefonlar üretiyordu.

Hong Kong’da bulunan China Merchants Securities Analisti Kevin Chen ise konu hakkında, “bu haber benim için gerçekten şaşırtıcı oldu.” dedi.

ABD Savunma Bakanlığı Xiaomi’yi Çin ordusu ile bağlantılı 9 şirketten biri olarak belirledi, bu da ABD’li yatırımcıların bu şirketlerin menkul kıymetlerini alamayacak olması demek.

Kara listeye alınan diğer şirketler arasındaysa Gowin Semiconductor, Luokong Technology Group, Global Tone Communication Technology ve Advanced Micro-Fabrication Equipment bulunuyor.

Yasak geri çekilmediği sürece Xiaomi’nin ABD Borsalarından çıkarılması ve küresel gösterge endekslerinden silinmesi riski var.

Kategoriler Dünya Piyasaları
Yorumlar