Bagfaş hisse yorumu ve teknik analizi

Halk Yatırım, Bagfaş hedef fiyatını 20,00 TL'den 24,30 TL'ye yükseltirken, 'AL' tavsiyesini sürdürdü. Hazırlanan raporda, ‘Beklentimizin üzerinde gerçekleşen operasyonel kar rakamı ve beklentimizin altında gerçekleşen net zarardan dolayı ilk  çeyrek finansallarının hisse performansına etkisinin ‘pozitif’  olabileceğini düşünüyoruz’ denildi.

Abone ol
Abone ol

Konu ile ilgili raporunda şu değerlendirme yapıldı:

"1Ç20 Finansal Sonuçlar – Pozitif

Beklentimizin altında gelen net zarar. Bagfaş yılın ilk  çeyreğinde, beklentimiz olan 36,1 milyon TL net zararın altında, 15,0  milyon TL net zarar açıkladı. Şirket, geçen sene aynı dönemde 0,7  milyon TL net kar açıklamıştı. Beklentimizin altında gelen net  zararda, beklentimiz üzerinde gerçekleşen FAVÖK ana unsur oldu.

Satış gelirleri yıllık bazda artış kaydetti. İlk çeyrekte net  satış gelirleri, beklentimiz olan 262 milyon TL’nin %16,6 üzerinde,  yıllık bazda %29,8 artışla 305 milyon TL seviyesinde gerçekleşti.

Beklentimizin üzerinde gelen satış gelirlerinde, beklentimizden güçlü  gerçekleşen satış hacmi etkili oldu. Yurt içi ve yurt dışı satış  gelirleri, yıllık bazda sırasıyla %31,9 ve %23,8 artışlar kaydetti. Tonaj tarafında ise, ihraç edilen gübre satışları yıllık %125 artışla 93 bin tona, yurt içi gübre satışları da yıllık %35 artışla 188 bin  ton seviyesine yükseldi. 1Ç20’de CAN üretimi 144,1 bin ton seviyesinde  gerçekleşirken, kapasite kullanım oranı %87 seviyesinde gerçekleşti.

FAVÖK marjı yıllık bazda geriledi. Geçen yılın aynı döneminde 56,1  milyon TL seviyesinde gerçekleşen FAVÖK 1Ç20’de beklentimiz olan 50,9  milyon TL’nin %24,0 üzerinde, yıllık bazda %12,5 artış ile 63,1 milyon TL seviyesinde gerçekleşirken, FAVÖK marjı yıllık bazda 3,2 puan  gerileyerek %20,7 seviyesinde gerçekleşti. Yıllık bazda 2,9 puan  gerileme kaydederek 1Ç20’de %19,9 seviyesine gerileyen brüt kar marjı, FAVÖK marjındaki düşüşün ana nedeni oldu.

Kur farkı gideri net zararın ana nedeni oldu. Çoğunlukla kur farkı  gideri kaynaklı olan ve geçen yılın aynı dönemine kıyasla sırasıyla 18,8 milyon TL ve 26,8 milyon TL artış kaydeden diğer faaliyetlerden  net gider ve net finansman gideri, net zararın ana nedenleri oldu. Öte  yandan, geçen yılın aynı dönemine kıyasla 18,6 milyon TL artış  kaydederek 26,6 milyon TL seviyesine yükselen yatırım faaliyetlerinden  net gelir ve 4,7 milyon TL seviyesinde gerçekleşen ertelenmiş vergi  geliri net zararı azalttı.

Tavsiyemizi AL olarak sürdürüyoruz. Ortalama piyasa beklentisi olmamasına rağmen beklentimizin üzerinde gerçekleşen operasyonel kar rakamı ve beklentimizin altında gerçekleşen net zarardan dolayı ilk  çeyrek finansallarının hisse performansına etkisinin ‘pozitif’  olabileceğini düşünüyoruz. Beklentimizden iyi gelen satış hacmi  nedeniyle 2020 satış gelirleri ve FAVÖK tahminimizi sırasıyla %8,6 ve %6,4 yukarı yönlü revize ediyoruz. Makro tahminlerimizde yaptığımız  revizyon, tahminlerimizde yaptığımız yukarı yönlü revizyonlar, benzer  şirket modelimizi güncellememiz ve net borcu güncellememiz  neticesinde, BAGFS için 20,00 TL seviyesindeki 12-aylık hedef  fiyatımızı 24,30 TL’ye yükseltiyor, %31 getiri potansiyeli  doğrultusunda AL tavsiyemizi sürdürüyoruz. 2020 yılı tahminlerimize  göre BAGFS 5,5x FD/FAVÖK ile 3 yıllık medyanı olan 7,6x’e %27,8  iskontolu işlem görüyor."

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar