Bilanço beklentileri karşılamadı, 'TUT' verdi

Halk Yatırım, beklentilerin üzerinde zarar yazan Torunlar Gayrimenkul hissesi için 4,35 TL hedef fiyatını ve 'tut' tavsiyesini sürdürdü.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Halk Yatırım'ın konu ile ilgili raporunda şu değerlendirme yapıldı:

"Beklentilerin üzerinde net zarar. Torunlar GYO, ilk çeyrekte piyasa ortalama beklentisi olan 67,4 mn TL ve beklentimiz olan 92,4 mn TL’lik net zararın üzerinde 116 mn TL net zarar açıkladı.

Beklentimizin hafif üzerinde gelen net zararda, kur farkı zararının tahminimizin üzerinde gerçekleşmesi etkili oldu. Döviz açık pozisyonu nedeniyle 208,9 mn TL kur farkı zararı kaydedildi. Beklentilerin üzerinde gelen net zarar nedeniyle sonuçların hisse performansına yansımasını ‘sınırlı negatif’ olarak değerlendiriyoruz.

Net satış gelirleri beklentimize yakın. Net satış gelirleri, piyasa ortalama beklentisinin %5,4 altında, beklentimiz olan 247 mn TL’ye yakın yıllık bazda %22,5 azalışla 257 mn TL seviyesinde gerçekleşti.

Ağırlıklı AVM kira geliri portföyüne sahip olması ve salgın döneminde AVM’lerden alınan kira gelirlerinde düşüş paralelinde kira gelirleri tarafında 128,1 mn TL, ortak alan gelirleri 26,2 mn TL, konut ve ofis satışları tarafında ise ağırlıklı 5. Levent teslimatlarının katkısıyla 100,3 mn TL’lik gelir kaydedildiğini izliyoruz.

Operasyonel karlılık beklentimiz ile benzer seviyede. FAVÖK, ilk çeyrekte piyasa ortalama beklentisi olan 173 mn TL’nin %5,2 üzerinde, beklentimiz olan 183 mn TL ile benzer yıllık bazda %2,7 artışla 182,3 mn TL seviyesinde gerçekleşti (1Ç20’de 177,5 mn TL FAVÖK). Şirketin net borcu, 1Ç21 sonu itibariyle 4.455 mn TL olarak gerçekleşirken, net döviz pozisyonu açığı 915,8 mn TL seviyesinde gerçekleşti (27,7 mn euro ve 77,5 mn USD). 2020 sonunda net borç 4.485 mn TL olarak gerçekleşirken, net döviz pozisyonu açığı 1.602 mn TL seviyesinde gerçekleşmişti (143,3 mn euro ve 42,4 mn USD).

Torunlar GYO için ‘TUT’ olan önerimizi sürdürüyoruz. Salgın nedeniyle alınan sağlık önlemleri ve alışveriş alışkanlarında meydana gelen değişim ile birlikte ziyaretçi sayılarında meydana gelen düşüş alışveriş merkezlerinden elde edilen kira gelirlerini olumsuz etkiliyor.

Aşılama işlemlerinin zamanla artarak salgının kontrol altına alınması ve kısıtlamaların azalması beklense de, sosyal mesafenin belirli oranda korunmaya devam edilmesi nedeniyle AVM ziyaretçi trafiğinin normale dönmesinin kademeli bir şekilde gerçekleşeceğini düşünüyoruz.

Dolayısıyla, kira indirimleri ya da mağaza ciroları üzerinden kira alınması uygulamalarının bir süre daha devam edeceğini ve kira gelirleri üzerindeki baskının devamını öngörüyoruz. Sonuçların ardından, risksiz faiz oranı varsayımımızı yükseltmemiz karşısında makro tahminlerimizi ve net borç seviyesini güncellememiz neticesinde TRGYO için 4,35 TL seviyesindeki hedef fiyatımızı koruyor ve ‘TUT’ olan tavsiyemizi sürdürüyoruz."

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar