Fitch’ten Türk bankalarına '2020' uyarısı

Fitch Ratings, gelişmekte olan piyasa bankaları için 2019 yılında ılımlı şekilde negatif olan risk dengesinin ticarette korumacılığa ve büyümeye ilişkin endişeler dikkate alındığında 2020 yılında da devam etmesinin muhtemel olduğunu belirtirken, Türk bankalarında kredi  kalitesinin baskı altında olmaya devam ettiğine işaret etti.

Abone ol
Abone ol

Fitch, düşük büyüme ve gelişmiş piyasalarda para politikalarının  gevşetilmesinin gelişmekte olan piyasalarda faiz indirimi için bir  ateşleyici olabileceğini ve bunun ekonomik aktivite ile kredi büyümesini  daha da destekleyebileceğini de belirtti.

Gelişmekte olan piyasa bankalarının yüzde 14 için kredi görünümünün  negatif olduğunu ve negatif görünümlerin Kolombiya, Kostarika, Güney Afrika ve Türkiye'de yoğunlaştığını belirten Fitch, kredi kalitesinin Türkiye  ve Körfez İşbirliği Konseyi bölgesinde baskı altında olmaya devam  ettiğini vurguladı.

SORUNLU SEKTÖRLER VURGUSU

Fitch, Türk bankalarında yüksek döviz kredileri, stage 2 ve  yeniden yapılandırılmış krediler, inşaat ve enerji gibi bazı sorunlu  sektörlerdeki riskler nedeniyle varlık kalitesinin daha da zayıflamasının  beklendiğini de vurguladı.

Yorumlar