Kardemir D hisse yorumu ve teknik analizi

Halk Yatırım, Kardemir D için 4,00 TL hedef fiyatını ve 'AL' tavsiyesini sürdürdü. Analizde, ‘yılın ikinci yarısında hem satış hacmi hem de karlılık anlamında toparlanma beklentimiz doğrultusunda AL tavsiyemizi sürdürüyoruz’ denildi.

Abone ol
Abone ol

Konu ile ilgili raporunda şu değerlendirme yapıldı:

"Sınırlı negatif

Beklentimiz ile uyumlu net zarar rakamı

Kardemir, yılın ikinci çeyreğinde, ortalama piyasa beklentisi olan 71,0 milyon TL net zararın %33,1 üzerinde, bizim beklentimiz olan 103,9 milyon TL net zarar ile  uyumlu, 106,1 milyon TL net zarar açıkladı. Söz konusu rakam, geçen yılın aynı döneminde 102,6 milyon TL net kar şeklindeydi. TL’de yaşanan değer kaybı nedeniyle kaydedilen artan net kur farkı gideri,  gerçekleşen net zararda etkili oldu.

Satış gelirleri yıllık %6,2 artış gösterdi. Yılın ikinci çeyreğinde net satış gelirleri, hem bizim beklentimiz olan 1.720 milyon TL hem de ortalama piyasa beklentisi olan 1.709 milyon TL ile  uyumlu, yıllık %6,2 artış ile 1.740 milyon TL seviyesinde gerçekleşti.

Yıllık bazda artan satış gelirlerinde, artan satış hacmi etkili oldu.

Toplam ürün satışları yılın ikinci çeyreğinde yıllık bazda %8,9 artış  ile 615 bin ton seviyesinde gerçekleşti. Ürün kırılımında ise, ham çelik (kütük ve blum) satışları yıllık %10,8 artışla 247 bin ton,  yuvarlak, profil, ray ve kangal çelikten oluşan haddelenmiş çelik  satışları da yıllık %8,4 artışla 364 bin ton seviyesine yükseldi.

FAVÖK beklentilerin üzerinde. FAVÖK 2Ç20’de bizim beklentimiz olan 154,4 milyon TL’nin %17,8, ortalama piyasa beklentisi olan 154,7  milyon TL’nin de %17,6 üzerinde, yıllık %25,5 azalışla 181,9 milyon TL  seviyesinde gerçekleşti. FAVÖK marjı ise, çelik-ham madde makasının  daralmaya devam etmesiyle yıllık 4,4 puan gerileme ile %10,5 olarak  gerçekleşti. Böylece, 2Ç19’da 75 dolar/ton seviyesinde gerçekleşen ton  başına FAVÖK de 2Ç20’de 43 dolar/ton oldu. Ancak yıllık bazda yaşanan daralmaya karşın FAVÖK marjı son iki çeyrektir çeyreklik bazda  toparlanmasını sürdürüyor.

Kur farkı gideri kaynaklı kaydedilen giderler net zararın ana  nedenleri oldu. Operasyonel olmayan tarafta ise, çoğunlukla kur farkı gideri kaynaklı 119,7 milyon TL’lik esas faaliyetlerden net diğer  gider ve 132,6 milyon TL’lik net finansman gideri net zararın ana  nedenleri olurken, 25,0 milyon TL’lik ertelenmiş vergi geliri net  zararı sınırlandırdı.

Tavsiyemizi AL olarak sürdürüyoruz. 2020 yılının ikinci çeyrek  finansal sonuçlarının FAVÖK’ün beklentilerin üzerinde gerçekleşmesine  karşılık, hem net zararın piyasa beklentilerinin üzerinde gelmesi hem  de dün gösterdiği güçlü performans dolayısıyla hisse performansı  üzerinde etkisinin ‘sınırlı negatif’ olacağını düşünüyoruz. Sonuçların ardından Kardemir (D) için 12-aylık hedef fiyatımızı 4,00 TL olarak Halk Yatırım, Kardemir D için 4,00 TL hedef fiyatını ve 'AL' tavsiyesini sürdürdü.

   

 

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar