Petkim hisse yorumu ve teknik analizi

Ziraat Yatırım, üçüncü çeyrek finansallarına göre karını yüzde 23 artıran Petkim hedef fiyatını 4,55 TL'den 5,40 TL'ye yükseltti, EKLE" tavsiyesini "AL" olarak değiştirdi.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Ziraat Yatırım'ın konuya ilişkin raporunda şu değerlendirme yapıldı:

"Şirket'in 2020 yılının üçüncü çeyreğinde ana ortaklık net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %23,2 oranında artarak

290,6mn TL'ye yükselmiş ve hem bizim beklentimiz olan 186mn TL'nin hem de ortalama piyasa beklentisi olan 203mn TL'nin üzerinde gerçekleşmiştir. Tahminimizdeki sapmada finansman giderlerinin beklentimizden düşük gelmesi etkili olmuştur.

Şirketin satış gelirleri üçüncü çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre, satış miktarındaki %7'lik artışa karşın, dolar bazında satış fiyatlanın gerilemesinin etkisiyle, sadece %3,4 oranında artarak 3.037,9mn TL'ye yükselirmiştir. Satışların maliyeti ise %0,7 oranında gerilemiş ve buna bağlı olarak brüt kar %30,1 oranında artarak 509,4mn TL'ye yükselmiştir. Şirket'in bu çeyrekte yaklaşık 8mn dolar stok karı kaydetmesi karlılığı olumlu etkilemiştir.

Operasyonel giderler ise aynı dönemde %33 oranında artarken, diğer faaliyetlerden 3Ç2019'daki 11,3mn TL'lik gidere karşın 3Ç2020'de 87,8mn TL gelir kaydedilmiştir. Böylece faaliyet karı %64,6'lık artışla 476,4mn TL'ye ulaşmıştır.

Şirket'in FAVÖK'ü de aynı dönemde %26,9 oranında artarak 500,1mn TL'ye yükselmiş ve FAVÖK marjı da %13,4'ten %16,5 seviyesine çıkmıştır. Salgın sonrası normalleşme dönemiyle birlikte satış fiyatları ve kar marjlarında toparlanma kaydedilmiştir.

Yatırım faaliyetlerinden üçüncü çeyrekte 8,3mn TL gelir kaydedilirken, finansman tarafında net finansman giderleri 76,8mn TL'den 116,7mn TL'ye yükselmiştir. Böylece vergi öncesi kar 368mn TL olurken, 57mn TL'lik vergi gideri sonrası ana ortaklık net dönem karı
290,6mn TL olarak gerçekleşmiştir.

Petkim'in hedef hisse fiyatını, beklentilerimizdeki yukarı yönlü değişiklikler ve piyasa çarpanlarındaki güncellemelere bağlı olarak, 4,55TL'den 5,40TL'ye yükseltiyor ve daha önceki "EKLE" önerimizi de "AL" olarak değiştiriyoruz."

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar