Tüpraş hisse yorumu tahmini ve analizi

Ak Yatırım, Tüpraş için tavsiyesini 'NÖTR'den 'Endeksin Üzerinde Getiri'ye, hedef fiyatını 102,00 TL'den 135,00 TL'ye yükseltti. Hisse değerlendirmesinde, 'Bu görüşümüzde Covid-19 aşısı ile ilgili olumlu gelişmelerin ardından ulaşımda daha hızlı toparlanma yaşanacağı beklentimiz etkili oldu.' denildi.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Ak Yatırım, konu ile ilgili raporunda şu değerlendirme yapıldı:

"Tüpraş: Ulaşımın yeniden açılmasını bekliyor (Hedef fiyatımızı 102 TL'den 135.00 TL'ye yükseltirken, Nötr tavsiyemizi 'Endeksin Üzerinde Getiri' olarak revize ediyoruz.)

Hedef fiyatımızı 102 TL'den 135.00 TL'ye yükseltirken, Nötr tavsiyemizi 'Endeksin Üzerinde Getiri' olarak revize ediyoruz. Yeni hedef fiyatımız makro tahminlerde yapılan revizyonların yanında orta distilat yakıtlar (jet yakıtı ve motorin) için 2021'de daha iyimser karlılık öngörümüzü yansıtmaktadır.

Bu görüşümüzde Covid-19 aşısı ile ilgili olumlu gelişmelerin ardından ulaşımda daha hızlı toparlanma yaşanacağı beklentimiz etkili oldu.

Sonuç olarak, Tüpraş için 2020'de 1.7 $/bbl olarak hesapladığımız net rafineri marjının, 2021'de 4.5 $/bbl seviyesine yükseleceğini öngörüyoruz. Yeni tahminlerimize göre, Tüpraş 6,6/11,0 2021T FD/FAVÖK ve F/K çarpanları ile işlem görmektedir ve benzer grup medyanı olan 8.7/12,4'ya göre iskontoludur.

Bunun ile birlikte, Tüpraş'ın 2021'den itibaren normal temettü politikasına döneceğini de bekliyoruz. Ayrıca, Şirket'in İzmir rafinerisinin Temmuz'da faaliyete geçmesi nedeniyle bozulan işletme sermayesi ihtiyacında da iyileşme öngörüyoruz."

TUPRS TUPRAS-TURKIYE PETROL RAFINERILERI A.S.
Daha fazla detay için tıklayınız
Alış 164.9
Satış 165
Değişim 0.5%
Son Değer 165
En yüksek 165
En düşük 163
Haftalık Değişim 0%
Aylık Değişim -0.3021%
Yıllık Değişim 22.6248%

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar