TUPRS hisse yorumu ve teknik analizi

İntegral Menkul Değerler, TUPRS için 12 aylık hedef fiyatını 76.65TL’den 135.94TL seviyesine revize etti. Raporda, 'TUPRS için hedef fiyatımızın Borsa kapanışı olan 105.80TL fiyata göre yüzde 28 yükseliş potansiyeli bulunuyor.' detayına yer verildi.

Abone ol
Abone ol

Detaylar şöyle;

Şirket 2020 23.4 milyon ton üretim ve 24.5 milyon TL satış yaptı. 2021 yılında 22 milyon ton üretim ve 23 milyon ton satış hedefliyor.

Şirket net rafineri marjının 2.5-3.5$ arasında olmasını bekliyor. Yatay diferansiyel, ılımlı stok kazancı ve düşük operasyonel gider hedefliyor. 200 milyon $ tutarında yatırım planlıyor.
2021 yılı, duruşlar açısından ağır bir yıl olmayacak.

Devam eden planlı duruşların çoğunun 2021’in 1. Çeyreğinde tamamlanması bekleniyor. Şirketin azalan jet yakıtı talebine rağmen Mayıs ayından itibaren stok fazlası sorunu olmadı. Ancak jet yakıtında marjlar iyileşse de 2023 yılı öncesinde tam normalleşme beklenmiyor. Bu sebeple jet yakıtı, dizel, benzin ve asfalt gibi segmentlere karşı karlılık tarafında zayıf kalmaya devam edecek.

2021’in ikinci yarısının aşılama beklentisiyle jet yakıtı için gözle görülür şekilde daha iyi olabileceği öngörülüyor. Şirket, 2021 yılından itibaren spot ham petrol satın almalarını İngiltere’ye taşıyor. Bunun marj artışının ve efektifliğin önünü açması bekleniyor.
TUPRS için sonuçlar zayıf seyretmeye devam edecek görünüyor.

Ancak 2021 yılının ikinci yarısından itibaren jet yakıtı satışlarında ciddi bir toparlanma bekleniyor. Elbette aşılamanın etkileri başarılı olması ve uluslararası uçuşların canlanması durumunda bu beklenti geçerli olacak. Ancak şu ana kadar TUPRS’ın en kötüyü geride bıraktığını söylemek mümkün.

Şirket için 2021 yılında %7 ciro artışı ile 67.671 milyon TL satış geliri, %3.5 FAVÖK marjı ve 2.365 milyon TL FAVÖK öngörmekteyiz. Bu beklentilere paralel İNA modelimize göre TUPRS için 12 aylık hedef fiyatımızı 76.65TL’den 135.94TL seviyesine revize ediyoruz. TUPRS için hedef fiyatımızı 3.çeyrek dönemde revize etmemiş daha net sonuçlar oluşmasını beklemiştik. Bu nedenle revizyon sert oluşuyor. Borsa kapanışı olan 105.80TL fiyata göre %28 yükseliş potansiyeli bulunuyor.

Bu modelimizde aşılamanın etkisi ile yılın ikinci yarısında uluslararası uçuşların canlanacağı beklentisi belirleyicidir. Bu konudaki gelişmelere göre tekrar gözden geçirmelerimiz sürecek."

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar