Vakıfbank hisse değerlendirmesi: Hedef fiyatını düşürdü, ‘AL’ önerisini sürdürdü

Deniz Yatırım, Vakıfbank hedef fiyatını 8.74 TL'den 8.24 TL'ye revize etti, tavsiyesi ise 'AL' olarak sürdürdü. Raporda, ‘kar tahminlerimizi %4 kadar aşağı çektik. Bunun sonucunda da hedef fiyatımızı 8.74 TL’den 8.24 TL’ye revize ediyoruz’ denildi.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Raporda şu değerlendirme yapıldı:

    "Tavsiye AL

    Fiyat/Hisse TRY6.55

    Hedef Fiyat/Hisse TRY8.24

    Getiri Potansiyeli 26%

    HAO 25%

    Piyasa değeri TRY16,375 mln

VAKBN  4Ç19 Finansalları Değerlendirmesi - Hedef Fiyatımızı 8.24 TL'ye düşürüyoruz (önceki 8.74 TL) AL olan önerimizi sürdürüyoruz.

Vakıfbank 4Ç19’d a1,280 mnilyon TL net kar açıkladı. Bankanın kar rakamı bir önceki döneme göre %154 oranında artarken geçen yılın aynı dönemine göre ise %22.6 arttı. Bu dönemde özsermaye karlılığı %16.1 seviyesinde gerçekleşti.

Piyasa beklentisi 1,026 milyon TL, Deniz Yatırım olarak bizim beklentimiz ise 968 milyon TL düzeyinde idi. Karşılık ve faaliyet giderlerinin beklentimizin altında gelmiş olması ve komisyon gelirlerinin ise beklentimizin üzerinde gelmiş olmasına bağlı olarak bankanın net kar rakamı beklentimizin üzerinde gerçekleşmiştir.

2019 tüm yıl kar rakamı ise 2,802 milyon TL ile 2018 yılına göre %32.5 oranında daralırken özsermaye karlılığı da %9.4 olarak gerçekleşmiştir.

Vakıfbank için AL olan önerimizi koruyoruz ancak hedef fiyatımızı ücret ve komisyon gelirlerindeki düzenlemenin etkisi nedeniyle 8.74 TL’den 8.24 TL’ye indiriyoruz.

Vakıfbank’ın 4Ç19 finansallarında öne çıkan unsurlar

    i) Net takibe dönüşen kredi tutarının 3.0 milyar TL olması,

    ii) Takipteki kredi oranının bir önceki döneme göre 70 baz puan kadar artarak

%5.9 seviyesine ulaşması,

    iii) Ancak özellikle Grup 3 krediler için (takipteki krediler) ayrılan karşılık oranının %70.4 ile en yüksek oranlardan biri olarak korunmuş olması ve

    iv) Gerek SYR gerekse de Çekirdek SYR’nin sırası ile %16.6 ve %10.5 gibi rahat seviyelerde gelmiş olması, olarak sıralanabilir.

Geçen hafta başında açıklanan bankaların müşterilerinden tahsil edebileceği ücret ve komisyon gelirleri düzenlemesinin ardından yaptığımız çalışmada Vakıfbank’ın bu gelirlerinin 2020 yılında %7 kadar azalabileceğini düşünüyoruz.

Daha önceki tahminimiz %10 kadar artış yönündeydi. Bu değişikliğin ardından kar tahminlerimizi %4 kadar aşağı çektik. Bunun sonucunda da hedef fiyatımızı 8.74 TL’den 8.24 TL’ye revize ediyoruz. 2020 beklentilerimize göre 3.99x F/K ve 0.44x F/DD gibi oldukça cazip çarpanlar ile işlem gören Vakıfbank hisseleri için AL olan önerimizi sürdürüyoruz."

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar