Hissede hedef fiyatını yükseltti

Halk Yatırım, beklentilerin altında net kar rakamı açıklayan Koza Altın hissesinde hedef fiyatını 114,70 TL'den 139,20 TL'ye revize ederken, tavsiyesini 'al'dan 'tut'a çekti.

Abone ol
Abone ol

Halk Yatırım'ın konu ile ilgili raporunda şu değerlendirme  yapıldı:

"Beklentilerin altında net kar. 4Ç20’de Koza Altın’ın net karı  yıllık bazda %28,4 düşüşle 363,29 milyon TL seviyesinde gerçekleşti.

Açıklanan rakam, kurum beklentimizin %34, ortalama piyasa  beklentisinin de %40 altında bulunuyor (Kurum beklentimiz: 549 milyon TL, ortalama piyasa beklentisi: 603 milyon TL). Net kar marjı da  yıllık bazda 14,7 puan düşüşle %38,7 seviyesine geriledi. 

Net kar  rakamının beklentimizin altında kalmasında, operasyonel karlılık  tarafının beklentimizin altında kalması etkili oldu. Beklentilerin  altında kalan net kar ve FAVÖK rakamından dolayı 4Ç20 finansallarının  hisse performansına etkisinin negatif olacağını düşünüyoruz.

Satış gelirleri salgın sürecinin üretim cephesinde devam eden  yansımalarına karşın Altın Ons fiyatlarındaki güçlenmenin desteğiyle  ılımlı geriledi. Şirketin net satış gelirleri 4Ç20’de yıllık bazda %1,2 düşüş kaydederek 939 milyon TL seviyesinde, kurum beklentimize  paralel gerçekleşirken, ortalama piyasa beklentisinin ise %7,4 altında  gerçekleşti (Kurum beklentimiz: 935 milyon TL, ortalama piyasa  beklentisi: 1 milyar TL).

Sosyal mesafe önlemleri sebebiyle üretimde  görülen düşüş paralelinde satış hacmindeki azalış karşısında, Altın Ons fiyatlarındaki güçlenme gelirlerdeki düşüşü sınırladı. Bu dönemde,
Altın Ons fiyatlarının yıllık bazda %27 değer kazanmasının yanı sıra,  ortalama USDTRY kurunun 4Ç20 döneminde yıllık bazda %24 yükselmesinin  etkisiyle, altın fiyatları TL bazında yıllık olarak %57 artış  kaydetti. Üretim tarafında, bu dönemde Kaymaz tesisinde üretilen altın  miktarı yıllık bazda %43 azalırken, Himmetdede tesisinde de üretim  önceki yılın aynı dönemine göre %17 düşüş gösterdi. Ovacık tesisinde  de üretim yıllık bazda %36 geriledi. Aynı şekilde, rezervlerin  azalması sebebiyle, üretime 2Ç19’un sonlarına doğru başlayan Mastra  tesisinde de üretilen altın miktarı bu dönemde önceki yılın aynı  dönemindeki 11.940 ons seviyesinden 3.041 ons seviyesine geriledi. Bu  bağlamda çeyreksel toplam üretim yıllık bazda %39,6 azalış kaydederek 65.872 ons seviyesinde, beklentimizin %2 altında gerçekleşti. Böylece  satılan ons bazında altın miktarı da yıllık bazda %43 azalarak 63.140  ons seviyesinde gerçekleşti.

KOZAL hissesi için hedef fiyatımızı  114,70 TL’den 139,20 TL’ye  revize ederken, ‘AL’ olan tavsiyemizi ise ‘TUT’a çekiyoruz. Salgın  sonrası süreçte üretim cephesinde beklenen normalleşmenin etkilerinin  hızlıca hissedileceğini düşünmüyoruz. Bu bağlamda üretim miktarının 2020 yılından çok farklılaşmayacağını tahmin ediyoruz. Bu paralelde  modelimizde 2021 yılı altın üretimi tahminimizi 260K olarak  sürdürüyoruz.

Hatırlanacağı üzere şirketin Aralık sonunda açıkladığı  ve 358.000 ons altın içeriğine sahip olan Karapınar projesinin 2Ç21’de  başlaması öngörülüyor. Söz konusu proje için 180.000 ons (5,6 ton)  altın ve 175.000 ons (5,4 ton) gümüş rezervinin 2020 yılı sonu toplam  rezerv miktarına eklenmesi ile Karapınar projesinin 2021 yılı toplam  üretiminin %4’ü kadar katkıda bulunacağını tahmin ediyor (10.000 ons)  ve söz konusu Karapınar projesini modelimize dahil ediyoruz. Ayrıca  fizibilite çalışmaları devam eden, 9-10 ton altın içeriğine sahip olan
Mollakara projesinin de şirket açısından olumlu bir katalizör olduğunu  belirtmek isteriz. Ek olarak, aynı bölgede uluslararası şirketlerle  yürütülen metalurjik test çalışmalarından şirketin beklediği sonucun  alınması durumunda, ilgili projeye ilişkin altın üretim miktarının
23-25 tona çıkma olasılığı söz konusu olabilir. Öte yandan, reflasyon  temasının ardından küresel merkez bankalarından enflasyon  göstergelerindeki yükselişin sağlıklı bir ekonomik işleyişin yansıması  olduğu yönündeki söylemler küresel tahvil faizlerindeki yükseliş  eğilimini pekiştirerek yıl içinde de Altın Ons fiyatlarının  baskılanmasına neden olacaktır. Bu nedenle, 1.979 dolar/ons  seviyesinde bulunan Altın Ons fiyatı tahminimizi 1.828 dolar/ons  olarak güncelliyoruz. Bu doğrultuda 2021 yılı FAVÖK tahminimizi 2,6  milyar TL’den 2,4 milyar TL seviyesine revize ediyoruz. Net kar  tahminimizi de 2,1 milyar TL’den 1,95 milyar TL seviyesine çekiyoruz.

Diğer yandan, operasyonel performans cephesindeki mevcut olumsuz  görünüm karşısında, şirketin net borç/FAVÖK rasyosunun önceki yılın  aynı dönemindeki 2,4x seviyesinden -3,1x seviyesine gerilemesini  olumlu olarak değerlendiriyoruz.

Modelimize Karapınar projesini dahil  etmemiz, net borcu güncellememiz, İNA değerlememizi bir yıl ileri  taşımamız ve benzer şirket çarpanı modelimizi güncellememiz  neticesinde, KOZAL hissesi için hedef fiyatımızı 114,70 TL’den 139,20 TL seviyesine revize ediyor,  sunduğu sınırlı getiri potansiyeli  doğrultusunda ‘AL’ olan tavsiyemizi ise ‘TUT’a çekiyoruz. KOZAL  hissesi 5 yıllık tarihsel FD/FAVÖK çarpanı ortalamasına göre %44  primli fiyatlanıyor."

Analizin tamamı için:

https://www.halkyatirim.com.tr/pdf/2021/3/5383_KOZAL-4Ç20.pdf

KOZAL KOZA ALTIN ISLETMELERI A.S.
Daha fazla detay için tıklayınız
Alış 0
Satış 0
Değişim 0%
Son Değer 0
En yüksek 0
En düşük 0
Haftalık Değişim 0%
Aylık Değişim 0%
Yıllık Değişim 0%

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar