Petkim hissesi teknik analizi: 'AL' tavsiyesi verdi, hedef fiyatını belirledi

İş Yatırım, Petkim için tavsiyesini "Al", hedef fiyatını 12,85 TL olarak tekrarladı.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

İş Yatırım, Petkim için tavsiyesini "Al", hedef fiyatını 12,85 TL olarak tekrarladı.

Raporda yer alan detaylar ve analizler şöyle:

GERÇEKLEŞEN VE TAHMİNLER

Petkim 1Ç22'de 1.753milyon TL net kar K, tahminleri açık ara farkla aştı (Rasyonet Konsensüs: 1.046 TL; İş Yatırım: 767milyon TL), FAVÖK ise 1.603milyon TL ile tahminlerin biraz üzerinde gerçekleşti (Rasyonet Konsensüs: 1.532milyon TL; İş Yatırım: 1.318 milyon TL). FAVÖK rakamı yıldan yıla %31 artışa işaret ederken, net kar %97 artış gösterdi.

Net karda yüksek yıllık artışın ana sebebi, 562 milyon TL tutarında gayrimenkul yeniden değerlemesinden elde edilen kazançlar ve 245 milyon TL döviz korumalı TL mevduattan elde edilen kazançların etkisiyle, geçen yılın aynı döneminde 10,6 milyon TL'den 827 milyon TL'ye yükselen yatırım gelirleridir.

SON ÇEYREKTE ÖNE ÇIKANLAR

Petkim'in toplam üretim hacmi, 1Ç22'de yıllık bazda %13 düşüşle 710 bin ton olurken, PVC ünitesindeki bakım nedeniyle termoplastiklerde kapasite kullanım oranı %88'e (1Ç21'de %99) düştü. Gelirler, zayıf TL ve güçlü ürün fiyatlarının desteğiyle yıldan yıla % 127 arttı.

Öte yandan, Rusya'ya yönelik yaptırımlar nedeniyle artan hammadde fiyatları, petrokimya entegre birim marjlarını 1Ç21'deki 336 Dolar /tona kıyasla 257 Dolar /tona kadar baskıladı. Fiber grubu, 1Ç22'de negatif spread kaydeden en zayıf segmentti. Sonuç olarak, FAVÖK 1Ç21'de 1.225mn TL'den 1Ç22'de 1.603mn TL'ye çıkarak, sadece %31 arttı.

Yılın ikinci çeyreğinde düşük stok seviyeleri ve deniz ticaretindeki lojistik kısıtlamalar fiyatlar için destekleyici olabilir. Nitekim, tüm ürün gruplarındaki spreadler, yüksek ürün fiyatları ve petrol fiyatlarındaki düşüşün yardımıyla Nisan ayından itibaren yükseldi. Toplam FAVÖK'ün 250 milyon TL'si ticaretten gelirken, Petlim’in katkısı 65 milyon TL oldu. Şirketin net borç pozisyonu 2021 yılsonu itibarıyla 8,1 milyar TL'den Mart 2022 sonunda 9 milyar TL'ye yükseldi.

Finansal giderler, kur zararlarındaki oldukça sınırlı artışın desteğiyle bir önceki yıla göre %21 arttı. Şirket kısa süre önce borç vade profilini optimize etmek için 500 milyon Dolar tutarında Eurobond borçlanmasını yeniden finanse etmeyi planladığını açıkladı.

DEĞERLEME ÜZERİNDEKİ ETKİ VE GÖRÜNÜM

Şirket, daha önce açıkladığı tüm yıl için 300 milyon dolar tutarında FAVÖK beklentisini korurken, 2Ç22’de de 1Ç 22’ye benzer bir performans bekliyor. Yılın son çeyreğinde başlayacak olan çeşitli tesislerdeki planlı bakım nedeniyle tüm yıl için kapasite kullanım
oranının %80 civarında olması bekleniyor.

Yakın zamanda duyurulan PVC ve VCM birimlerindeki üretim durmasının şirketin 2022 yıl sonu sonuçları üzerinde önemli bir etkisi olması beklenmiyor. Star rafineri hisselerinin devralınmasının 4. Çeyrek’de sonuçlanması bekleniyor. Böylece Petkim'in Star’ın 2022 finansallarına katkısı sınırlı olacaktır.

Halihazırda Avrupa'daki talep güçlü kalırken, ABD ve Asya dahil diğer bölgelerden yapılan ihracatın logistik sorunlar yüzünden sınırlı kalması, Petkim’in konumunu güçlendiren bir durum. Küresel büyümede olası yavaşlama ve talep koşullarında kötüleşme şirket için en önemli risk faktörü olmaya devam ediyor. Petkim için 12,85 TL hedef fiyat ve %26 yukarı potansiyel ile AL tavsiyemizi yineliyoruz.

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar